Dlaczego rosną opłaty za użytkowanie wieczyste?

W ostatnim czasie, w Poznaniu odnotowano wzrost cen nieruchomości. Zmiana wartości nieruchomości wpływa na zmianę wysokości opłat za użytkowanie wieczyste. W największym stopniu dotyka to podmioty, które są użytkownikami wieczystymi gruntów o dużych powierzchniach. Po przeprowadzeniu aktualizacji muszą rocznie płacić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej.

Panorama Poznania, fot. M. Kaczmarczyk - grafika artykułu
Panorama Poznania, fot. M. Kaczmarczyk

Niektórzy decydują się na zamianę prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Wówczas muszą za całą wartość nieruchomości zapłacić jednorazowo, ale nie są już narażeni na zmiany wysokości opłat rocznych, wynikające z kolejnych wycen.

Z oczywistych względów Miasto zainteresowane jest wzrostem dochodów z każdego tytułu, także opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Po przeprowadzeniu ich aktualizacji, wysokość opłat wzrasta, często radykalnie. Budzi to sprzeciw użytkownika wieczystego, który zawsze jednak może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Ustawa stanowi, że grunty można otrzymać w użytkowanie wieczyste na okres od 40 do 99 lat. Użytkownicy ponoszą opłaty - najpierw pierwszą opłatę, potem opłaty roczne, które są wnoszone do 31 marca każdego roku. Ustawodawca zezwolił na aktualizowanie wysokości rocznych opłat, jednak nie częstsze niż raz do roku. Wysokość opłat może być aktualizowana, gdy następuje wzrost lub spadek wartości nieruchomości.

Podstawą aktualizacji jest wycena wartości nieruchomości przez biegłego. Użytkownik wieczysty otrzymuje na piśmie równocześnie wypowiedzenie wysokości dotychczasowej opłaty i ofertę przyjęcia jej nowej wysokości. W wypowiedzeniu wskazuje się między innymi sposób obliczenia nowej wysokości opłaty i poucza się o możliwości zakwestionowania wypowiedzenia poprzez złożenie wniosku do samorządowego kolegium odwoławczego. Jeżeli użytkownik wieczysty nie zgadza się z wydanym przez kolegium orzeczeniem, ma możliwość wniesienia sprzeciwu do sądu powszechnego. Wówczas orzeczenie kolegium traci moc, a sąd rozpoznaje sprawę na nowo. Do czasu rozstrzygnięcia sporu, użytkownik wieczysty uiszcza opłaty dotychczasowe.