Cztery firmy zakwalifikowane do II etapu budowy nowego Dworca PKP

PKP S.A. wyłoniło cztery firmy, które wezmą udział w drugim etapie przetargu na realizację inwestycji Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego na stacji Poznań Główny - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy PKP S.A. Michał Wrzosek.

W ramach przygotowań do EURO 2012 w Poznaniu, PKP S.A. we współpracy z wyłonionym partnerem finansowym planuje realizację projektu inwestycyjnego polegającego na budowie zintegrowanego centrum komunikacyjnego na stacji Poznań Główny, obejmującego: dworzec kolejowy, dworzec autobusowy, połączenie z Poznańskim Szybkim Tramwajem oraz powierzchnie związane z działalnością komercyjną, w szczególności centrum handlowe, centrum konferencyjno-biurowe, hotelowe, rekreacyjne, parkingowe i inne.

Do drugiego etapu PKP zakwalifikowało cztery firmy: Konsorcjum TriGranit Holding Limited oraz TriGranit City Development Sp. z o.o, Echo Investment S.A., Konsorcjum HB Reavis Group I Neinver Polska Sp. z o.o.

Wymienione firmy do 19 stycznia 2009 r. mają złożyć oferty wiążące (w tym koncepcje biznesowe i architektoniczne). Zakończenie II etapu rokowań planowane jest w pierwszej połowie 2009 roku. Zwycięska firma będzie musiała sfinansować całą inwestycję, pod którą PKP S.A. wnosi grunt.

Obszar przyszłej inwestycji zajmuje około 16,5 ha i ograniczony jest: od strony północnej - Mostem Dworcowym, od strony wschodniej tzw. Wolnymi Torami, od zachodniej ulicami Głogowską i Zachodnią, na styku dzielnic Łazarza i Wildy. Obszar ten ma kluczowe znaczenie dla miasta i należy do najważniejszych przestrzeni przeznaczonych do komercyjnego zagospodarowania w Poznaniu.

Z dworca Poznań Główny prowadzony jest ruch pasażerski zarówno regionalny, krajowy, jak i międzynarodowy. Poznań ma bezpośrednie połączenia krajowe: z Warszawą, Krakowem, Katowicami, Wrocławiem, Gdańskiem, Szczecinem, Łodzią i międzynarodowe: z Moskwą, Kijowem, Berlinem, Frankfurtem nad Menem, Kolonią, Amsterdamem, Monachium.

Projekt zintegrowanego centrum komunikacyjnego Poznań Główny nie jest jedynym realizowanym w tej chwili przez PKP S.A. W planach jest przebudowa i modernizacja kilkunastu największych dworców kolejowych w najbliższych latach. Analogiczne działania obejmą dworce główne: we Wrocławiu, Katowicach i w Warszawie (Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia). Wartość tych inwestycji wyniesie około 1,5 miliarda euro.

Źródło: PAP