Historia powtarzalności

W reprezentacyjnej sali poznańskiego Ratusza odbyła się promocja książki "Odkrywanie Ratusza. Historia powtarzalności", autorstwa dr Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak, wieloletniej pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu i kierowniczki oddziału Ratusz - Muzeum Poznania. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz Poznania: przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz i zastępca prezydenta Jędrzej Solarski.

okłaka książki w pozycji stojącej - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Książka jest pierwszą kompleksową monografią dawnej siedziby władz miejskich, obecnie mieszczącej Muzeum Poznania. Opowiada o historii gmachu od momentu jego powstania, czyli początku XIV wieku do współczesności, przede wszystkim o architekturze i zamianach zachodzących w jej obszarze, o wnętrzach Ratusza, ale także o ludziach z nim związanych i o jego roli w kształtowaniu tożsamości mieszkańców miasta. Publikację wzbogacają piękne ilustracje, znajduje się tam ponad 800 fotografii i rysunków, pokazujących m.in. jak budynek zmieniał się przez lata. Kończy ją obszerna bibliografia.

Jak czytamy w opisie książki, przygotowanym przez samą autorkę: "Ratusz przeżywał swoje wzloty i upadki, niszczał i podnosił się, zmieniał funkcje, ale zawsze był, jest i będzie najważniejszym budynkiem Poznania. I bez względu na wszystko pozostanie >>miasta naszego chlubą i ozdobą<<". Nic więc dziwnego, że historia tego niezwykłego budynku stała się tematem obszernej, blisko tysiącstronnicowej publikacji.

Jak przyznaje dr Magdalena Mrugalska-Banaszak, autorka dzieła i wieloletnia pracownica Muzeum Historii Miasta Poznania (oddziału Muzeum Narodowego, mieszczącego się w Ratuszu), choć wydała wiele książek na temat historii stolicy Wielkopolski, ostatnią publikację, nad którą pracowała pięć lat, uznaje za dzieło życia. Książkę "Odkrywanie Ratusza. Historia powtarzalności" można kupić we wszystkich sklepach muzealnych MNP, a także za pośrednictwem jego strony internetowej.

oprac. rec.