Local Trends - samorządowcy ponad podziałami

W najbliższy poniedziałek, 11 października w Poznaniu rozpocznie się Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe. Jego uczestnicy porozmawiają o tym, jak powinno rozwijać się miasto, by jego mieszkańcom dobrze się w nim żyło. Zastanowią się też, w jaki sposób połączyć siły ponad podziałami, by zmieniać lokalną politykę na lepsze.  

Grafika: na niebieskofioletowym tle nazwa wydarzenia, data i logo - grafika artykułu
Spotkanie ma stworzyć przestrzeń do debaty i wyznaczyć kierunki dla zrównoważonego rozwoju regionów

Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe to projekt Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu. Wydarzenie powstało we współpracy z urzędami marszałkowskimi województw pomorskiego i wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich oraz Związkiem Gmin Wiejskich RP. Rozpocznie się 11 października na Międzynarodowych Targach Poznańskich i potrwa dwa dni. 

Spotkanie ma stworzyć przestrzeń do debaty i wyznaczyć kierunki dla zrównoważonego rozwoju regionów. Jego uczestnicy będą szukać odpowiedzi na kluczowe pytania dla samorządów w całej Polsce. Nad doborem najważniejszych tematów pracowała Rada Programowa, w której zasiadają przedstawiciele różnych stron sceny politycznej.

Pierwszego dnia Forum odbędą się sesje plenarne. Ich uczestnicy będą dyskutować m.in. o zazielenianiu miast oraz o nowoczesnych usługach publicznych. Zastanowią się, w jaki sposób samorządy mogą współpracować z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, by ograniczyć wpływ zmian klimatu i porozmawiają o reformie dochodów samorządowych i perspektywie finansowania gmin i powiatów.  

Drugi dzień poświęcony będzie debatom równoległym. Uczestnicy zmierzą się z trudnymi tematami: zieloną transformacją miast i regionów oraz cyberbezpieczeństwem w gminach.

Zajmą się również kwestią efektywności energetycznej oraz klimatycznej neutralności. Przede wszystkim jednak skupią się na tym, jak działać, by w polskich miastach i wsiach mieszkało się lepiej - porozmawiają więc także o planowaniu przestrzennym oraz o skutecznych i efektywnych usługach publicznych. 

We wtorek, 12 października spotkają się również liderzy samorządów. Prezydenci Poznania, Sopotu, Łodzi oraz Świdnicy, a także przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP oraz wójt Tarnowa Podgórnego nakreślą mapę trendów i wyzwań systemowych dla samorządów lokalnych.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie: localtrends.pl/

AW

sieci społecznościowe