Przedstawiciele Smart City Poznań z delegacją na Taipei Smart City Summit & Expo SCSE 2024

Wydarzenie było wymianą praktyk i usług dla międzynarodowych instytutów, samorządów i firm, które sieciują branże, takie jak inteligentna opieka zdrowotna, transport, zrównoważony rozwój budynków, odnawialne energie oraz społeczności startupów.Wydarzenie zgromadziło ponad 150 000 odwiedzających, ponad 800 wystawców, zaoferowało 1000 sesji networkingowych oraz 80 forów dyskusyjnych. 

Na zdjęciu widać kobietę wskazującą na tablicę - grafika artykułu
Największe targi Smart City w Azji, których głównym tematem była "Cyfrowa i zielona transformacja"

Tematyka targów 

Największe targi smart city w Azji odbyły się w Tajpej oraz Kaohsiung w dniach od 19 do 23 marca 2024 roku. Skupiły się przede wszystkim na rozwiązaniach technologicznych, takich jak Internet of Things, AI, BigData i Virtual Reality. Głównym tematem tegorocznej edycji targów była "Cyfrowa i zielona transformacja". 

Dodatkowym wydarzeniem towarzyszącym była II edycja 2050 Net Zero City Expo, która zademonstrowała ambicje i strategiczne podejście do osiągnięcia celu zerowej emisji. Celem tej inicjatywy jest promowanie wzrostu gospodarczego, przyciąganie prywatnych inwestycji, tworzenie ekologicznych możliwości zatrudnienia, osiągnięcie autonomii energetycznej i poprawa dobrobytu społecznego. Wysiłki te posłużą jako podstawa długoterminowego wzrostu i stworzenia lepszego miejsca dla przyszłych pokoleń.  

Warsztaty z myślicielem 

Podczas wydarzenia, przedstawiciele Smart City Poznań odbyli dwa spotkania o charakterze wykładu oraz warsztatu z Langdonem Morrisem, który od ponad 20 lat zajmuje się doradztwem w zakresie innowacji. Jego doświadczenie polega na wykorzystywaniu zaawansowanych metod do rozwiązywania złożonych problemów za pomocą kreatywności. Globalnie jest uznawany on za wiodącego myśliciela w dziedzinie innowacji, a jego prace adaptowane są przez korporacje i uniwersytety na całym świecie w celu usprawnienia procesów innowacji.  

Dobre praktyki wśród innych miast  

Dla uczestników delegacji konferencja poza możliwością obserwacji i rozmów odbytych w części wystawienniczej (produkty i rozwiązania firm, startupów, ale także samorządów azjatyckich), była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z polskimi miastami, takimi jak: Rzeszów, Gdynia, Zabrze, Lublin, a także reprezentantami miast belgijskich, kanadyjskich oraz litewskich.