Anna Dowgiert (KS Warta) / Szymon Wierzbicki (AZS Poznań)

Anna Dowgiert (KS Warta Poznań):

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z pływaniem?

Pływanie jest w moim życiu od zawsze...byłam dzieckiem bardzo ruchliwym i kochającym wodę, więc wszelakie wakacje spędzaliśmy albo nad jeziorami albo nad morzem. Pamiętam, że rodzice zawsze mieli problem by mnie z niej wyciągnąć nawet jak miałam już bardzo sine usta. Szkoła pływacka była więc tylko kwestia czasu.

2. Dlaczego warto uprawiać pływanie?

Pływanie to walka z obcym żywiołem - wodą - i to jest w nim piękne! Potrafimy ujarzmić to jakże niebezpieczne środowisko. Wydaje mi się, że każdy z nas powinien nauczyć się pływać by w razie potrzeby móc uratować komuś życie.

3. Dlaczego Poznań jest dobry miejscem by ją trenować?

Poznań jest miastem, który bardzo ceni sobie sportowców i każdy z nas czuje wsparcie miasta podczas przygotowań do najważniejszych imprez.

4. Sport jest piękny, ponieważ...

...każdy sport uczy nas dyscypliny oraz samozaparcia w dążeniu do celu. Sport jest piękny bo uczy wygrywać i przegrywać z głową podniesioną wysoko. Uczy nas po prostu życia.

5. Moje największe sukcesy w dotychczasowej karierze to:

Dwukrotny udział w Igrzyskach Olimpijskich oraz w finałach Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, zdobycie medali Mistrzostw Europy, rekord Polski, wiele medali podczas Mistrzostw Polski, tytuły wojskowej Mistrzyni Świata

Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań):

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z żeglarstwem?

Jak u większości... przez przypadek! Ówczesny komandor klubu żeglarskiego zauważył potencjał w chłopcu bawiącym się na podwórku i zachęcił rodziców. Zapisany na obóz żeglarski złapałem bakcyla i od tamtej chwili nie umiałem oderwać się od steru. 

2. Dlaczego warto uprawiać żeglarstwo?

Jest to dyscyplina, która poza kształceniem sylwetki i sprawności fizycznej uczy analizować i myśleć strategicznie. Sport umożliwia podróż po miejscach, których z pewnością nigdy bym nie zobaczył. Żeglarstwo to również wiele przyjaźni, do których wciąż wracam przy okazji zawodów.

3. Dlaczego Poznań jest dobry miejscem by go trenować?

Jezioro Kierskie jest akwenem, który wychował wielu olimpijczyków. Nieprzewidywalne warunki wiatrowe oraz szeroka baza klubowa dają gotowe narzędzia aby szkolić młodych żeglarzy.

4. Sport jest piękny, ponieważ...

...jest takie zdanie, które usłyszałem kilka lat temu i brzmi: "Sport rzeźbi umysł". Oznacza ono dla mnie, że oddawanie się treningowi i rywalizacji poszerza własne horyzontyi buduje charakter. A pięknym jest to, że cechy te pozostają na całe życie.

5. Moje największe sukcesy w dotychczasowej karierze to:

Wicemistrzostwo Europy oraz zwycięstwo w regatach Pucharu Świata. Oba sukcesy zdobyłem w olimpijskiej klasie 49er.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej