Patrycja Wyciszkiewicz (OŚ AZS Poznań) / Wiktor Chabel (KS Posnania Poznań)

Patrycja Wyciszkiewicz (OŚ AZS Poznań):

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z lekką atletyką?

Moja przygoda z lekką atletyką zaczęła się w szkole podstawowej od czwartków lekkoatletycznych. Ponadto startowałam na zawodach powiatowych i wojewódzkich w biegach przełajowych.

2. Dlaczego warto uprawiać lekką atletykę?

Lekką warto uprawiać ponieważ jest to sport, który składa się z wielu konkurencji i każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.

3. Dlaczego Poznań jest dobry miejscem by ją trenować?

W Poznaniu można uprawiać lekką ponieważ znajdują się tutaj trenerzy z wielką miłością do tego sportu i wiedzą, która pozwala osiągać sukcesy międzynarodowe.

4. Sport jest piękny, ponieważ...

...pozwala człowiekowi poznać samego siebie, przesuwać własne granice i uczy pokory.

5. Moje największe sukcesy w dotychczasowej karierze to:

srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata oraz dwa złota z Mistrzostw Europy seniorów

Wiktor Chabel (KS Posnania Poznań):

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z wioślarstwem?

Moja przygoda z wioślarstwem zaczęła się dość późno bo dopiero na pierwszym roku studiów. Wcześniej próbowałem różnych dyscyplin jednak nie mogłem trafić na tą właściwą. Jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego należałem do sekcji pływackiej. Tam poznałem kolegę który stwierdził, że na pływaka jestem za stary i nic już że mnie nie będzie, ale może zostanę wioślarzem. Poszliśmy razem na pierwszy trening do AZS AWF Kraków gdzie poznałem swojego pierwszego Trenera Jerzego Zycha. Niechętnie ale dał mi szanse. Pierwsze treningi pokazały, że coś z tego może być. Z treningu na trening było lepiej i moja kariera wioślarza nabrała tempa. Przeniosłem się do Poznania gdzie stworzono mi jeszcze lepsze warunki do trenowania wioślarstwa. Ta przygoda trwa już 14 lat.

2. Dlaczego warto uprawiać wioślarstwo?

Uprawianie wioślarstwa ma same plusy:

- pozwala zwiększyć kondycję fizyczną

- trening  wioślarski angażuje mięśnie wszystkich partii ciała

- wiosłowanie to obcowanie z żywiołem jakim jest woda. A jak to na wodzie, nie zawsze pływa się przy pięknej pogodzie, zdarza się wiatr, deszcz i fala. Takie warunki kształtują charakter! 

- wioślarstwo uczy współpracy z innymi członkami osady i pokazuje, że wspólna ciężka praca przenosi się na wynik sportowy.

Tak można wymieniać w nieskończoność!

3. Dlaczego Poznań jest dobry miejscem by je trenować?

Myślę, że Poznań to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do trenowania wioślarstwa. Poznańskie kluby wraz z władzami miasta stwarzają doskonałe warunki dla tego sportu. To właśnie w Poznaniu na Jeziorze Malta znajduje się tor regatowy. Rozgrywane są na nim największe imprezy wioślarskie na świecie. Niewątpliwą zaletą jest jego położenie w centrum miasta, co jest rzadkością jeśli chodzi o tego typu obiekty.

4. Sport jest piękny, ponieważ...

...pozwala uwierzyć, że wszystko jest możliwe!

5. Moje największe sukcesy w dotychczasowej karierze to:

Raz na 4 lat odbywają się najważniejsze zawody na świecie - Igrzyska Olimpijskie. Każdy sportowiec chce wziąć w nich udział, a medal zdobędą tylko nieliczni. To właśnie z nimi związany jest mój największy sukces: 4 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016. Do medalu brakło niespełna półtorej sekundy. Wierzę, że na kolejnych w Tokio uda mi się poprawić ten wynik.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej