Zuzanna Czuryło (OŚ AZS Poznań) / Kacper Majchrzak (KS Warta Poznań)

Zuzanna Czuryło (OŚ AZS Poznań):

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z żeglarstwem?

W wieku 9 lat rodzice zaprowadzili moją siostrę i mnie do Kiekrza i chcieli zapisać na sekcję optymistów, czyli żeglarstwa dla dzieci. Jako że w tworzącej się grupie nie było miejsc, a powstawała akurat grupa windsurfingowa u trenera Piotra Jasiniaka - zostałyśmy tam zapisane. Dwa lata później, po pierwszym występie na regatach i pokonaniu kilku starszych koleżanek, postanowiłam zacząć trenować ten sport wyczynowo.

2. Dlaczego warto uprawiać windsurfing?

Windsurfing ma wiele odmian, od pływania zawodniczego, poprzez slalom, aż do freestyle'u i wave'u, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto, trenowanie żeglarstwa w jakiekolwiek odsłonie wiąże się z licznymi wyjazdami, dzięki którym można nie tylko poznać ciekawych ludzi z całego świata, którzy dzielą tę samą pasję, ale również nauczyć się samodzielności i zwiedzić pół świata.

3. Dlaczego Poznań jest dobry miejscem by trenować żeglarstwo?

Jezioro Kierskie w Poznaniu to idealny akwen dla początkujących żeglarzy. Windsurfing zawodniczy można uprawiać w AZS Poznań, a amatorski również w MyszaSurfPro. Kolejnym świetnym klubem dla żeglarzy jest Jacht Klub Wielkopolski. 

4. Sport jest piękny, ponieważ...

...przede wszystkim jest to najlepszy sposób spędzania wolnego czasu. Ponadto rozwija, uczy dyscypliny, zorganizowania i samodzielności.

5. Moje największe sukcesy w dotychczasowej karierze to:

Dwa brązowe medale Mistrzostw Europy Juniorów oraz III miejsce wywalczone podczas Mistrzostw Świata Młodzieżowców w Omanie w 2016 roku. Jestem również wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski.

Kacper Majchrzak (KS Warta Poznań):

1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z pływaniem?

W Sportowej Szkole Podstawowej nr 29, gdzie trafiłem do klasy o profilu pływackim. 

2. Dlaczego warto uprawiać pływanie?

Pływanie świetnie poprawia kondycję i jest sportem, w którym zaangażowane są prawie wszystkie mięśnie. Dodatkowo pływając mamy poczucie lekkości, tak jakbyśmy latali albo przenosili się do innego świata. Podsumowując pływanie jest dobre dla każdego, w każdym wieku i daje nam możliwość wyboru, jaki efekt chcemy uzyskać.

3. Dlaczego Poznań jest dobry miejscem by je trenować?

Posiadamy w Poznaniu wspaniałą infrastrukturę do trenowania. Termy Maltańskie, siłownia, odnowa biologiczna, wszystko zintegrowane w jednym miejscu. Mamy profesjonalnych trenerów, szkoły sportowe i przychylne władze miasta. Całość tworzy idealne warunki dla rozwoju wyczynowego pływaka.

4. Sport jest piękny, ponieważ...

...uczy zwyciężać i uczy przegrywać, z godnością i honorem, a więc uczy wszystkiego - uczy żyć.

5. Moje największe sukcesy w dotychczasowej karierze to:

Zdobyłem kilka medali m.in. Mistrzostw Europy, Uniwersjady, Mistrzostw Polski, spełniłem marzenie o udziale w Igrzyskach Olimpijskich. Ale chyba największym sukcesem w mojej pływackiej przygodzie jest to czego się nauczyłem, jakich ludzi poznaje i jak sport ukształtował mnie przez 16 lat treningu. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej