Miasto Poznań nagrodzone za wkład w rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce

Poznań otrzymał tytuł Europejskiego Lidera Partnerstwa Publiczno-Prywatnego za modelowy projekt "System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania" oraz zasługi na rzecz rozwoju PPP w Polsce.

1 - grafika artykułu
1

Nagroda została przyznana podczas 8. edycji Forum Liderów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Warszawie.

- To już siódme wyróżnienie dla tego projektu i tym bardziej ważne, gdyż zbiegło się z dziesięcioleciem zawarcia Umowy PPP w Poznaniu. Ta nagroda jest potwierdzeniem, że stolica Wielkopolski stawia na współpracę i wykorzystuje z sukcesem doświadczenie i potencjał sektora prywatnego do realizacji zadań publicznych - mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP. - Warto także wskazać, że od 1 stycznia 2022 r. po opuszczeniu struktur "Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" tworzymy poznański system gospodarki odpadami, którego istotnym ogniwem stabilizującym koszty zagospodarowania odpadów jest właśnie instalacja termicznego przetwarzania odpadów.     

W tym roku minęło 10 lat od podpisania umowy partnerstwa publiczno-prywatnego na realizację Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. 8 kwietnia 2013 roku Miasto sfinalizowało jeden z najbardziej pionierskich projektów w branży gospodarki odpadami komunalnymi, którego pomysł zrodził się już 2004 roku. 

Realizacja Umowy PPP pomiędzy Miastem Poznań a SITA Zielona Energia Sp. z o.o. (obecnie PreZero Zielona Energia Sp. z o.o.) umożliwiła dołączenie do grona największych europejskich metropolii, posiadających tego typu obiekty, które stanowią istotny element kompleksowego i odpowiadającego na potrzeby mieszkańców systemu gospodarki odpadami. 

Instalacja znajdująca się przy ul. Energetycznej w Poznaniu, jest nie tylko jedną z pierwszych tego typu w Polsce, nowoczesnych i w pełni bezpiecznych spalarni odpadów, ale przede wszystkim - pierwszą realizowaną w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Biorąc pod uwagę wartość inwestycji jest to jeden z największych projektów w tej formule w kraju. O jego wyjątkowości świadczy również innowacyjna struktura finansowania, składająca się z połączenia kapitału prywatnego pochodzącego od partnera prywatnego, dotacji unijnej i budżetu Miasta.

Gala z okazji 15-lecia PPP w Polsce

Forum Liderów PPP to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone partnerstwu publiczno-prywatnemu, organizowane przez sektor prywatny cyklicznie od ośmiu lat. Forum Liderów PPP to przestrzeń do dialogu o korzyściach i wyzwaniach tej formy współpracy. Konferencja ma na celu umożliwienie uczestnikom nawiązania realnych kontaktów. Jest także  przestrzenią do networkingu, dialogu na temat potencjalnej współpracy i możliwości realizacji projektów inwestycyjnych w modelu PPP, a także kanałem dostępu do aktualnej wiedzy. 

Wydarzeniem towarzyszącym przy tegorocznej konferencji była uroczysta gala z okazji 15-lecia obowiązującej Ustawy o PPP w Polsce. Oprócz nagrody Lidera PPP organizatorzy przyznali także tytuły z PPP Excellence dla osób, które przyczyniły się do rozwoju tego modelu współpracy w Polsce.