Dzień Niezapominajki 2024

15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki - wyraz hołdu dla polskiej przyrody i podkreśla wagę więzi człowieka z naturą.

Niezapominajki - grafika artykułu
Niezapominajki

"Niezapominajki

To są kwiatki z bajki! (...)"

- tak o niezapominajkach pisała Maria Konopnicka w wierszu "Niezapominajki".

Niezapominajki (znane również jako niezabudki) należą do rodziny obejmującej ok. 50 gatunków, z których w Polsce najbardziej znana jest niezapominajka polna (Myossotis L.). Rośnie najczęściej na trawnikach i w lasach, często w miejscach zacienionych i wilgotnych. Rośliny te znane są ze swojego wyjątkowego, błękitnego ubarwienia, jednak występują także w kolorze białym, różowym i fioletowym.

Inicjatorem Dnia Polskiej Niezapominajki jest redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski, który podczas audycji "Eko-Radio" w 2002 r. zaproponował niezapominajki jako symbol święta jednoczącego ludzi w wyrazie wzajemnej serdeczności i sympatii wobec rodzimej przyrody. Święto Niezapominajki co roku jest świetną okazją dla promowania postaw proekologicznych i organizacji wielu inicjatyw, jak warsztaty ekologiczne, konkursy, zabawy i pikniki oraz wspólne sadzenie roślin.

Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania zachęca, aby w ramach obchodów tego dnia skorzystać z piękna majowej pogody i wraz z bliskimi udać się na spacer poszukując niezapominajek w naszym mieście. Miejsca, które warto odwiedzić to z pewnością poznańskie użytki ekologiczne, których przedsmak można zobaczyć online pod adresem: http://spacery.panoramicart.pl/um_poznan/.