Grabienie liści i koszenie trawy

Przyszła polska złota jesień, liście na  drzewach żółkną i spadają na trawnik, grabić liście czy nie grabić? Przedstawiamy jaki wpływ mają liście i koszenie trawników na ekologię naszego środowiska.

Jeż w liściach - grafika artykułu
Jeż w liściach

W dobie zmian klimatycznych przemyślane utrzymywanie stref zieleni stanowi ogromną szansę dla redukcji wysp ciepła, a tym samym poprawy komfortu życia ludzi i przyrody miejskiej.

Pamiętajmy o znaczeniu ekologicznym podejmowanych działań dla niezagrabionych liści: użyźniają glebę, zatrzymują wilgoć, stanowią schronienie i miejsce do życia wielu organizmów, zabezpieczają glebę przed ubijaniem i przemarzaniem  oraz odznaczają się walorami estetycznymi.

Wygrabiajmy liście tylko wtedy, gdy są porażone chorobami, wymaga tego utrzymania porządku i czystości na ulicach oraz zapewnienie bezpieczeństwa przemieszczania się po chodnikach, jezdni, drogach rowerowych i placach.

Znaczenie ekologiczne podejmowanych działań ma również koszenie trawników : łatwiej wchłaniają wodę i lepiej znoszą okresy suche, stanowią dobrą izolację przed upałem, bardzo dobrze tłumią hałas, obniżając jego natężenie nawet o kilka decybeli, ograniczają erozję gleby oraz stanowią miejsce życia wielu zwierząt i ostoję bioróżnorodności.  Stosujmy się do koszenia trawników tylko wtedy, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa, potrzeba reprezentacyjna lub rekreacyjny charakter terenu.

Pamiętajmy, że w Poznaniu do usuwania liści nie używa się dmuchaw. Ich stosowanie powoduje wzniecanie pyłu, który już opadł, czyli tzw. wtórną emisję. Powoduje także niepotrzebny hałas. To zakaz, który obowiązuje bezwzględnie wykonawców usług porządkowych.