Wycofywanie tradycyjnych żarówek- kolejny etap!
Przedmiotowa dyrektywa UE określa minimalne wymagania dla oświetlenia do użytku domowego. Z dniem 1 września 2009r. wysokoenergetyczne żarówki (przezroczyste o mocy powyżej 80W i wyższej) przeznaczone do użytku w gospodarstwach domowych nie będą wprowadzane do handlu w krajach UE. Z półek sklepowych znikną również wszystkie matowe żarówki i świetlówki, które klasyfikowane są poniżej klasy energetycznej A (czyli matowe źródła światła o klasach efektywności B, C, D, E, F i G). Unijne zmiany mają być wprowadzane do 2012 roku, kiedy to wszystkie żarówki zostaną wycofane i zastąpione energooszczędnymi. Po 2016 r. przepisy zostaną jeszcze bardziej zaostrzone - z rynku będą musiały zniknąć także "zwykłe" żarówki halogenowe. Zostaną natomiast halogeny wypełnione ksenonem.
Komisja Europejska obliczyła, że na zmianie oświetlenia Europa (do 2020r.) zaoszczędzi nawet do 10 mld euro. Wycofywane źródła światła, które nie są efektywne energetycznie, zastąpi oświetlenie energooszczędne (halogenowe, fluorescencyjne, diodowe, itp.). Klasyczna żarówka zużywa tylko 5 proc. energii na światło - resztę traci na emisję ciepła, natomiast nowoczesne źródła światła są kilka razy wydajniejsze, zużywając do 80% mniej energii. Dzięki wymianie na energooszczędne oświetlenie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery o 32 mln ton rocznie.
Unijni eksperci zapewniają także, że zastąpienie starych żarówek np. świetlówkami kompaktowymi w niczym nie zmieni komfortu życia. Świetlówki energooszczędne obecnie dostępne na rynku są w różnych wersjach i wytwarzają ciepłe białe światło o temperaturze barwowej 2700 K (podobnie do tradycyjnych żarówek!). Poza tym nowe oświetlenie w łącznym czasie eksploatacji jest bardziej oszczędne dla użytkowników.
Zainteresowanych porównaniem użytkowania energooszczędnej świetlówki kompaktowej i tradycyjnej żarówki odsyłamy do projektu "Zielona Energia", w którym zestawiono wymiar ekologiczny i ekonomiczny, przemawiający na korzyść stosowania nowoczesnego źródła światła (http://www.poznan.pl/mim/public/publikacje/pages.html?co=list&id=13051&ch=13057&instance=1017&lang=pl ).
Zobacz również

Nowe pomniki przyrody

Konkurs H2O Challenge - stwórz grę w tematyce ochrony wody

Konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Metropolii Poznań 2035
