Akademia "RozwijAI się - Laboratorium kompetencji cyfrowych" wystartowała!

We współpracy z firmą Capgemini ruszył długo wyczekiwany cykl szkoleń dla grupy kilkudziesięciu pracowniczek i pracowników Urzędu Miasta Poznania, mający na celu podniesienie kompetencji cyfrowych.

Na obrazie grupa ludzi siedzących przy stole patrzy na prezentację wyświetlaną na ekranie oraz słucha prowadzącego szkolenie - grafika artykułu
Marek Lewandowski przybliżył uczestniczkom i uczestnikom rolę sztucznej inteligencji w testowaniu

O aplikacji Smart City Poznań na początek 

Inauguracyjne spotkanie rozpoczęło się od zapoznania osób biorących udział w projekcie. Oprócz tego, przybliżone zostały im założenia i cele akademii. Po części mniej oficjalnej, przedstawione zostały bardziej zakulisowe informacje o miejskiej aplikacji Smart City Poznań. Olga Dzieciątkowska, koordynatorka Poznań CityLab, zaprezentowała ewolucję aplikacji oraz najnowsze dostępne funkcjonalności. Oprócz tego, przestawiła dane liczbowe, mówiące m.in;o prawie 24500 osób zarejestrowanych w aplikacji, czy najpopularniejszych kategoriach zgłoszeniowych, takich jak Pojazdy, Porządek oraz Drogi.  

W dalszej kolejności - testowanie aplikacji 

Po zaznajomieniu się z podstawowymi funkcjami aplikacji, na kolejnym szkoleniu Marek Lewandowski z firmy Capgemini, przybliżył tematykę zarówno funkcjonalnego, jak i niefunkcjonalnego testowania oraz najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metodyk zarządzania projektami - Agile i Waterfall. Uczestniczki i uczestnicy akademii,dowiedzieli się również czym są darkpatterns, a więc projektowanie interfejsu w taki sposób, by wyartykułować i zachęcić do przedłużenia subskrypcji, czy też eyetracking, czyli punkt skupienia wzroku podczas użytkowania aplikacji. Dodatkowo, świeżo upieczone testerki i testerzy zaznajomieni z technikami testerskimi, dostali do wyboru dwie porównawcze wersje interfejsu, żeby zdecydowali, która im się bardziej podoba, zamiast pytań, co należy zmienić.  

"RozwijAI się" - co to takiego? 

W trakcie pilotażowego programu osoby w nim uczestniczące, zaznajomią się z takimi narzędziami jak Scrum czy Kanban. Dowiedzą się, czym są skalowalne frameworki zwinne. Na szkoleniach omawiane będą również tematy z zakresu Design Thinking, User Experience czy ogólnej analizy danych. Projekt dostarczy nowych umiejętności i narzędzi niezbędnych do skutecznego zarządzania i wprowadzania innowacji w działalności Urzędu Miasta. Uczestniczki i uczestnicy rozwijają umiejętności zarządzania, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów. Ponadto, dzięki kursowi łatwiej będzie im reagować na zmieniające się potrzeby społeczności lokalnej i przyczyniać się do rozwoju miasta wykorzystując kompetencje cyfrowe i narzędzia oparte o przełomowe technologie. 

Współpraca z Capgemini

Program jest realizowany z firmą Capgemini w ramach uczestnictwa Miasta Poznania w kolejnej edycji programu #100IntelligentCitiesChallenge. Capgemini jest firmą, która posiada wiedzę specjalistyczną i wieloletnie doświadczenie, pozwalające na wsparcie swoich partnerów w czterech obszarach: strategia i transformacja, aplikacje i technologia, inżynieria oraz działalność operacyjna. Capgemini dysponując wysoko kwalifikowaną kadrą, w ramach programu "RozwijAI się" dzieli się wiedzą, poszerzając umiejętności cyfrowe urzędniczek i urzędników Urzędu Miasta Poznania.

Inicjatywa przedsięwzięcia narodziła się w Poznań CityLab, a następnie ewaluowała dzięki Programowi Wspierania Inicjatyw Pracowników. Założeniem jest przeprowadzenie serii 11 szkoleń na żywo, w pierwszym półroczu 2024 roku. W ramach praktycznej części Akademii, uczestniczki i uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia nabywanych umiejętności, testując nowe funkcjonalności w aplikacji Smart City Poznań. Warunkiem uzyskania Certyfikatu ukończenia Akademii "RozwijAI się - Laboratorium kompetencji cyfrowych", jest uczestnictwo w 70% zajęć oraz aktywne testowanie aplikacji.