Komisariat Wodny Policji ma nową siedzibę

Dbają o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, biorą udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych oraz angażują się w ochronę środowiska. Chodzi o policjantów z poznańskiej policji wodnej, którzy teraz będą wykonywali swoje obowiązki z nowej nadwarciańskiej siedziby przy ul. Wioślarskiej.

Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji mają nową siedzibę - grafika artykułu
Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji mają nową siedzibę

Policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu przez 28 lat swojej działalności kilkukrotnie zmieniali miejsce stacjonowania. W poprzednim, przy ul. Starołęckiej, pozbawieni byli jednak bezpośredniego dostępu do rzeki i niezbędnej infrastruktury technicznej. Teraz uległo to zmianie, bo oddany do użytku w środę nowy obiekt spełnia wszystkie kryteria nowoczesnego komisariatu wodnego.

- To bardzo dobry dzień dla wielkopolskiej, a w szczególności poznańskiej policji. Warta była przez wiele lat zapomniana. Obecnie natomiast każdego roku nad rzeką i jeziorami działają obiekty rekreacyjne, coraz chętniej odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Dlatego, z punktu widzenia bezpieczeństwa, zlokalizowanie nowej siedziby Komisariatu Wodnego Policji nad samym brzegiem Warty jest niezwykle istotne - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Na terenie obiektu znajdują się biura, a także pomieszczenia socjalne i techniczne, w tym szatnie, suszarnia do sprzętu nurkowego, serwerownia, kojce dla psów, jak również hangary na sprzęt wodny, a przy budynku parking dla samochodów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się slip umożliwiający szybkie wodowanie łodzi.

- Ten komisariat był od dawna oczekiwany. Wreszcie policjanci i policjantki mogą funkcjonować w jednym miejscu i w godnych warunkach. Łącznie do ich dyspozycji oddano 600 metrów kwadratowych, z czego połowę zajmuje komisariat, a pozostałe 300 metrów - hangar na sprzęt. Największym plusem jednak jest bliskość rzeki - powiedział insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu.

W komisariacie służy obecnie 20 funkcjonariuszy posiadających specjalistyczne przeszkolenie z ratownictwa wodnego. W tym gronie znajdują się również policjanci z uprawnieniami zawodowymi nurka MSWiA oraz przewodnicy psów służbowych wyszkolonych do poszukiwania zwłok na lądzie i w wodzie. W wykonywaniu obowiązków pomaga im 12 łodzi motorowych, 2 skutery wodne, 7 radiowozów oraz 2 quady.

VIDEO

- Rok 2019 jest dla polskiej policji szczególny - obchodzimy setną rocznicę istnienia. Również pod względem inwestycyjnym mamy czym się chwalić. Do końca roku w całym kraju oddamy do użytku blisko 100 nowych obiektów - zaznaczył nadinsp. Dariusz Augustyniak, pierwszy zastępca komendanta głównego policji.

Budowa nowej siedziby Komisariatu Wodnego Policji kosztowała 4 mln i została sfinansowana z Programu Modernizacji Policji. Wykonawcą inwestycji była firma Izo-Bud.
JZ