Od 1977 roku 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, dlatego w okolicach tej daty organizowana jest Noc Muzeów. Zazwyczaj w Polsce we wszystkich miastach to wydarzenie odbywa się w tym samym czasie. W tym roku jednak jest inaczej.
-Poznań wybrał termin zgodny z Europejską Nocą Muzeów. Podobnie zdecydował Szczecin i Gdańsk. Warszawa organizuje wydarzenie tydzień wcześniej. To okazja dla wielbicieli sztuki, mogą przeżyć niesamowity wieczór dwa razy w roku i zobaczyć dwa razy więcej- mówi Jadwiga Troczyńska, Dyrektor Programowa Estrady Poznańskiej.
W Muzeum Narodowym czeka m. in. wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, wystawa prac konkursowych 13. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. Oprócz Muzeum Narodowego na zwiedzających czeka kilkanaście innych muzeów, a w nich, oprócz wystaw i zwiedzania, różne spotkania i wykłady. Na Noc Muzeów zapraszają również Biblioteka PTPN, Biblioteka Raczyńskich, Galeria Miejska Arsenał, Artykwariat i Kino Muza.
Obok miejsc kultury, sztuki i historii swoje drzwi otwierają dla poznaniaków szkoły i firmy, których nie spodziewaliby się w ofercie Nocy Muzeów. Jednym z takich miejsc jest Pracownia RysunekArchitektura, szkoła, która przygotowuje młodzież do egzaminów na studia architektoniczne i artystyczne.
- To będzie nasza druga Noc Muzeów, jesteśmy dość małą placówką na mapie tej imprezy, ale w ubiegłym roku cieszyliśmy się bardzo dużym zainteresowaniem, mieliśmy gości nawet z Przemyśla. Jeden z nich miał przy sobie teczkę ze swoimi szkicami, od razu mógł o nich porozmawiać z architektami i nauczycielami naszej szkoły- mówi założycielka pracowni RysunekArchitektura Sylwia Ciechanowska.
Wśród tych nietypowych miejsc są jeszcze Lech Browary Wielkopolskie i firma Volkswagen.
- Volkswagen angażuje się w różne inicjatywy w Poznaniu, kulturalne i sportowe, jesteśmy w tym mieście i chcemy brać czynny udział w jego życiu. Może dzięki takim firmom Noc Muzeów zmieni się w Noc Wielkich Wydarzeń. Chcę jednak zaznaczyć, że nie jesteśmy konkurencją dla sztuki przez duże S, jesteśmy alternatywą- wypowiada się Dagmara Prostacka, rzecznik prasowy firmy Volkswagen.
Program Nocy Muzeów 2016 jest naprawdę bogaty i zróżnicowany. Atrakcji jest mnóstwo, niestety w jedną noc nie uda się zobaczyć wszystkiego. Uczestnicy muszą dokonać wyboru, biorąc pod uwagę nie tylko zainteresowania, ale i lokalizację. Przemieszczanie po mieście ułatwi specjalnie uruchomiony na ten wieczór tramwaj bezpłatnej linii M, obsługiwany zabytkowym taborem.
Zainteresowanie Nocą Muzeów rośnie z roku na rok. W 2015 roku w Poznaniu udział w wydarzeniu wzięło około 70 000 osób. W tym roku frekwencja powinna być równie duża, gdyż oferta jest bardzo atrakcyjna.
Więcej informacji i szczegółów na temat konkretnych wydarzeń Nocy Muzeów można znaleźć na stronie http://www.nocmuzeow.poznan.pl/.
Magda Wanowska/biuro prasowe
Zobacz również

Weekend w Poznaniu

Jak dojechać na stadion miejski w dniu meczu?

Poznańska Nagroda Literacka
