Park Bambrów Poznańskich oficjalnie otwarty

Bambrzy, czyli osadnicy z okolicy Bambergu, którzy przybyli do Poznania 300 lat temu mają swój park w Poznaniu. Jest zlokalizowany na Dębcu, u zbiegu ulic Dolna Wilda i Orzechowa, w miejscu dawnych ogrodów działkowych. W piątek nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Wzięli w nim udział władze Miasta Poznania, mieszkańcy Dębca, dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli oraz członkowie Towarzystwa Bambrów Poznańskich. Radę Miasta Poznania reprezentowali: przewodniczący Grzegorz Ganowicz, Dominika Król, Grzegorz Jura i Henryk Kania. Organizatorem uroczystości była Rada Osiedla Zielony Dębiec.

Park Bambrów Poznańskich oficjalnie otwarty - grafika artykułu
Park Bambrów Poznańskich oficjalnie otwarty

- Planując park pomyślano o wszystkim - jest tu miejsce zabaw dla dzieci, przestrzeń dla psów oraz osób, które chcą po prostu odpocząć. Takich zielonych miejsc chcemy w Poznaniu budować jak najwięcej. Są one potrzebne również ze względu na zmiany klimatyczne - zauważyła Katarzyna Kierzek - Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

- To nie pierwszy i nie ostatni park, który otwieramy. Bardzo mocno inwestujemy w zieleń. Mieszkańcom Dębca życzę, aby każdą wolą chwilę mogli wykorzystywać w tym przepięknym miejscu, a dzieciom, jak najwięcej frajdy - dodał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nowy park na Dębcu ma powierzchnię 2,6 ha. Stał się miejscem wypoczynku i rekreacji dla okolicznych mieszkańców, którzy preferują różne formy aktywności. Na obrzeżach, w części północnej zlokalizowany został tor agility z miejscem do wyprowadzania psów. W strefie dziecięcej aktywności ruchowej urządzono plac zabaw. Znajduje się tam szereg urządzeń zabawowych i edukacyjnych dostosowanych do różnych grup wiekowych i stopnia sprawności. Centralna i południowa część parku zostały zagospodarowane zielenią. Głównym elementem kompozycyjnym jest klomb z ozdobną rabatą składającą się z roślin mało wymagających, przystosowanych do warunków miejskich. Miejsce to polubią osoby poszukujące ciszy i spokoju. Elementem kompozycyjnym parku są również przemyślnie przeplatające się alejki z zielenią towarzyszącą i aleją główną wyróżnioną szpalerem drzew - idealne do spacerów i biegania.

- W parku łącznie posadzone 268 drzew, 6803 krzewów, 1020 sztuk bylin i traw ozdobnych oraz założono 19 300 mkw. trawników. Wykonana została ogromna praca - wyliczał Krzysztof Kempski, przewodniczący Rady Osiedla Zielony Dębiec.

Park przy ul. Dolna Wilda został oddany do użytku mieszkańców pod koniec sierpnia. We wrześniu miejscy radni nadali mu imię Bambrów Poznańskich. Nazwa nawiązuje do ludności niemieckiej, pochodzącej z okolic Bambergu, którzy w XVIII w. zostali sprowadzeni przez władze Poznania, aby zasiedlić podmiejskie wsie, wyludnione podczas wojny północnej i epidemii cholery (dziś większość z nich znajduje się w granicach miasta). W tym roku świętowana jest 300. rocznica przybycia niemieckich osadników do Wielkopolski.

- Bambrzy Poznańscy są mieszkańcami Poznania, współtworzą polską i miejską historię, wnosząc jednocześnie swoją ciekawą tradycję. Chcąc uszanować pamięć o tym, że 300 lat temu Bambrzy przybyli do Poznania, nazwaliśmy ten park ich imieniem - tłumaczył dzieciom Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

- Tworzymy poznańską historię już od 300 lat. Muszę powiedzieć, że dzięki uchwale rady miasta ten rok jest dla nas wyjątkowy - bo jest Rokiem Bambrów. Spotykamy się z wieloma przyjemnymi chwilami. Dobrze, że pamięć i tradycja odżywają, że wspólnie ją odbudowujemy. A może my też byśmy coś posadzili w parku? Bamberskie drzewka - mówił Ryszard Skibiński, prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Kolejny park wybudowany od podstaw

Historia parku przy ul. Dolna Wilda sięga 2013 roku - wtedy teren został powierzony Zarządowi Zieleni Miejskiej. Początkowo, ze względu na ograniczone środki finansowe, był utrzymywany w zakresie niezbędnym przez Spółdzielnię Socjalną "Poznanianka". W 2015 r. Krzysztof Kempski, mieszkaniec Dębca i członek Rady Osiedla Zielony Dębiec zgłosił do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 projekt na "Zieleniec przy ul. Dolna Wilda". Pomysł został wybrany przez poznaniaków. Prace rozpoczęły się w 2017 r. W budowę parku, włączyły się Port Lotniczy Ławica i Parafia Błogosławionej Piątki Poznańskiej, sadząc łącznie ponad 200 drzew.

Koszt realizacji parku wyniósł prawie 4 mln zł (około 755 tys. zł pochodziło z PBO).

Park przy ul. Dolna Wilda jest drugim w Poznaniu, który został wybudowany od podstaw po 1989 r. W grudniu 2018 r. zakończyły się prace w parku Rataje. Realizowane są kolejne tego typu inwestycje. Dobiega końca budowa parków przy ul. Browarnej oraz ul. Głuszyna i renowacja Lasku Dębieckiego, trwają prace związane z rewaloryzacją parku Drwęskich.

AJ