PIX.HOUSE zaprasza na "Generację 74"

Piotr Małecki, Jacek Piotrowski, Grzegorz Kosmala i Mindaugas Kavaliauskas - galeria PIX.HOUSE zaprasza na spotkania z fotografią dokumentalną i jej twórcami. To pierwsza ekspozycja po remoncie galerii i naprawdę warto tam być!

Kavaliauskas - grafika artykułu
Kavaliauskas

Przypomnijmy: idea powstania miejsca dla fotografii dokumentalnej i reportażu w Poznaniu urodziła się w głowach Adriana Wykroty i Mariusza Foreckiego w 2013 roku. Po latach starań rok 2015 przyniósł przełom. Dzięki wsparciu ponad 5000 osób, którzy zaangażowali się w akcję społecznościową "Tak dla galerii fotografii w Poznaniu", marzenia zaczęły się spełniać.
W ramach inicjatywy Łazarz Otwarta Strefa Kultury, przy wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i ZKZL pomysłodawcy projektu znaleźli i wynajęli lokal.
W pierwszej wystawie "Transformacja - start" wzięło udział 214 fotografów, a w ciągu jednego dnia PIX.HOUSE odwiedziło ponad 500 osób. Wystawa została zaprezentowana również na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Wielkoformatowe fotografie obejrzało kilka tysięcy osób. Animatorzy PIX.HOUSE rozpoczęli zbiórkę społecznościową na portalu Polak Potrafi. Przez miesiąc trwania akcji inicjatywa zyskała 250 mecenasów. Łączna zebrana kwota to 22426 zł. Środki pozwoliły w dużej części wyremontować wynajęty lokal. Jest to najprawdopodobniej pierwsze powstałe w taki sposób miejsce dla fotografii i galeria.
I to właśnie w tej wyremontowanej przestrzeni od 15 lipca będzie można oglądać międzynarodową wystawę fotografii dokumentalnej, połączoną z polską premierą książki "Generacja 74".
- Przez cztery dni lipca - 15/16/17/18 będziemy świętować otwarcie galerii poprzez spotkania z fotografami, wykłady, dyskusje, przegląd portfolio - mówi Adrian Wykrota, jeden z twórców i ideologów galerii. - Spotkamy się również z polskimi fotografami: Piotrem Małeckim i Jackiem Piotrowskim - jednymi z tych, którzy dokumentowali Polskę lat 80-tych. Poznamy też niezwykły projekt pt.: "Niewidzialne miasto", zainicjowany przez Zakład Badań Kultury Materialnej i Wizualnej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz firmę Metropolis. Ostatniego dnia czekają nas spotkania z przedstawicielami inicjatyw fotograficznych, działających w Wielkopolsce, Grzegorzem Kosmalą (magazyn DOC!) oraz pokaz fotokastów nadesłanych na konkurs Grand Press Photo.
Wystawa została zorganizowana przy współpracy z litewskim Kaunas Photo.
"Czy chodzi tylko o liczby, czy tych 11 fotografów ma ze sobą coś więcej wspólnego niż tylko ten sam rok urodzenia? Tak, całkiem sporo" - wyjaśnia Mindaugas Kavaliauskas, litewski kurator i fotograf, w tekście wprowadzającym do wystawy. - "Obecnie każdy z nich jest dobrze znanym fotografem w swoim kraju i poza jego granicami. Niektórzy z nich są uznawani na całym świecie za ikony fotografii. Mieli po 15 lat, gdy upadł Mur Berliński; chłopaki z "Bloku Wschodniego" mieli po 16 - 18 lat, kiedy ich kraje odzyskały niepodległość; doświadczyli rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku, kiedy mieli po 30 lat. Wszyscy stworzyli długoterminowe projekty dokumentalne w oparciu o odczucie, że świat zmienia się z analogowo - unikatowego na jednolicie globalny. Ich stosunek do robienia zdjęć jest naznaczony poczuciem obywatelskiego, społecznego i indywidualnego obowiązku stworzenia rzetelnych wypowiedzi na temat swoich krajów pochodzenia, miejsca zamieszkania i tych miejsc, które odwiedzili realizując projekty. Ich prace nie starają się być modne, efektowne, bynajmniej powierzchowne, czy błyszczące. Zamiast tego, są ludzkie, zatroskane, gorzkie, ironiczne, pełne humoru, krytyczne i w gruncie rzeczy rezonują tym, o czym ludzie myślą głęboko w sercu, a tym, co mówią na głos".
Galeria PIX.HOUSE mieści się przy ulicy Głogowskiej 35A. Wstęp na wystawę wolny
Fotografowie: Simon Roberts (UK), Nick Hannes (Belgia), Kirill Golovchenko (Ukraina/Niemcy), Przemysław Pokrycki (Polska), Tomáš Pospěch (Czechy), Mindaugas Kavaliauskas (Litwa), Vitus Saloshanka (Białoruś/Niemcy), Gintaras Česonis (Listwa), Borut Peterlin (Słowenia), Pekka Niittyvirta (Finladia), Davide Monteleone (Włochy).

WK