POWSTAJE PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MORASKA

Zakończyły się prace nad pierwszym etapem opracowywania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Moraska - terenu, na którym powstaje miasteczko akademickie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dzięki priorytetowemu potraktowaniu tego zadania przez Zarząd Miasta, Miejska Pracownia Urbanistyczna zajęła się opracowywaniem planu od początku tego roku.
Do końca stycznia br.wpłynęło do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej 38 wniosków dotyczących zagospodarowania terenu Moraska, głównie od właścicieli działek znajdujących się na obszarze. - Wiemy już, że większość właścicieli chciałaby, aby przeznaczyć te tereny pod zabudowę mieszkaniową, tymczasem w 40% są to tereny przyrodniczo chronione i prawdopodobnie takimi pozostaną - wyjaśnia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Krzysztof Cesar. Rozbieżności wyjaśnione zostaną dopiero w procesie uchwalania planu.
Za około miesiąc zakończy się również inwentaryzacja, dzięki której uzupełnione zostaną mapy 270 ha na Morasku. Prace dotyczą obszaru w rejonie ulic Umultowskiej, Dzięgielowie, projektowanej Nowej Naramowickiej, pomiędzy terenami zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej Umultowa na wschodzie i Moraska na zachodzie oraz torami PKP od południa.
Prace nad planem zagospodarowania przestrzennego terenów UAM na Morasku Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła już w styczniu tego roku, dzięki uchwale Rady Miasta podjętej na wniosek Zarządu. Opracowanie planu Władze Miasta uznały za sprawę priorytetową, uwzględniając potrzeby rozwojowe Uniwersytetu i konieczność powiększenia terenu UAM o dodatkowe obszary przeznaczone na cele związane z nauką - budowa obiektów dla poszczególnych wydziałów, zabudowa mieszkaniowa dla pracowników naukowych, budowa domów studenckich i towarzyszących usług.
1. W 1997 roku Miasto przekazało na rzecz UAM w użytkowanie wieczyste (na 99 lat) bezpłatnie i w trybie bezprzetargowym działkę przy ul. Umultowskiej i Zagajnikowej. Działka o powierzchni 48 tys. 995 m kwadratowych w 1997 roku warta była 2.822.112 zł.
2. We wrześniu 2000 roku zakończyły się prace nad koncepcją zagospodarowania przestrzennego obszaru przeznaczonego pod rozbudowę kampusu UAM, opracowywaną z inicjatywy Uniwersytetu.
3.17 października 2000 roku Rada Miasta, na wniosek Zarządu Miasta, przyjęła projekt Uchwały w sprawie: przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów rozwojowych UAM na Morasku w Poznaniu.
4. W grudniu 2000 roku Uniwersytet powołał zespół ds.współpracy przy opracowaniu planu zagospodarowania przestrzennego Moraska.
5. W styczniu tego roku Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła prace nad opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego Moraska.