Poznańskie działki jeszcze piękniejsze

Poznań przeznaczy niemal pół miliona złotych  na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Za te pieniądze działkowcy wyremontują place zabaw i zmodernizują świetlice. Będzie też bezpieczniej, bo dotacja pomoże poprawić oświetlenie w alejkach.

Ogródki działkowe są niezmiernie istotną częścią zielonego Poznania
Ogródki działkowe są niezmiernie istotną częścią zielonego Poznania

Miasto Poznań przeznacza ponad 459 tys. zł na to, by zagospodarowane przez działkowców tereny zielone były coraz bardziej przyjazne dla wszystkich poznaniaków. W tym roku wnioski o wsparcie złożyło 13 ogrodów działkowych, wszystkie dostały dofinansowanie. Umowy zostały oficjalnie podpisane 27 maja.

- Już kolejny raz dofinansowujemy ogrody działkowe - podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. - Są dla nas bardzo ważne, dlatego w tym roku przeznaczyliśmy na to dwa razy więcej pieniędzy niż rok temu. Ogródki działkowe są niezmiernie istotną częścią zielonego Poznania.

Dzięki miejskiemu dofinansowaniu ROD "HCP-4" wyremontuje świetlicę, ROD "Wypoczynek" wymieni na niej dach, a na ROD "Bogdanka" powstanie nowe pomieszczenie biurowe. ROD "Budowlanych" skończy prace nad swoją świetlicą i zagospodaruje teren wokół niej.

Miejskie pieniądze pomogą też w remontach Domów Działkowca. ROD im. Żwirki i Wigury II doczeka się nowego pokrycia dachu, ROD im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Poznaniu ociepli swój dom, a ROD im. Ks. J. Przyłuskiego zmodernizuje alejkę ogrodową i teren wokół Domu Działkowca i placu zabaw.

Dofinansowanie sprawi, że poznaniacy będą mogli wypoczywać i relaksować się w lepszych warunkach.  Stowarzyszenie Ogrodowe im. K. Marcinkowskiego wyremontuje kompleks sportowo-wypoczynkowo-rekreacyjny, ROD "Relaks" zmodernizuje plac zabaw dla dzieci, a ROD "Szafirek" - rozbuduje go i zabezpieczy.

Dotacja przełoży się też na bezpieczeństwo działkowców: ROD im. Tadeusza Kościuszki utwardzi drogę wjazdową na teren działek, ROD "Zakątek" poprawi oświetlenie na alejkach działkowych, a ROD "AR-II" zmodernizuje zasilanie działek w energię elektryczną.

- Dziękuję miastu za pamięć o ogrodach - mówi Zdzisław Śliwa - prezes ZO PZD w Poznaniu. - To nasze wspólne dobro, nie tylko działkowców, ale wszystkich poznaniaków. Dzięki dofinansowaniu miejskiemu możemy otwierać nasze ogrody, udostępniać je mieszkańcom miasta. Już 8 czerwca w ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu organizujemy razem z urzędem miasta piknik senioralny. Jego częścią będzie biała sobota, podczas której będzie można skorzystać z porad i konsultacji lekarzy i specjalistów.

Rok temu miasto po raz pierwszy przeznaczyło 241 tys. zł na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem rodzinnych ogrodów działkowych. Wtedy wnioski o wsparcie złożyło sześć poznańskich ROD - każdy z nich dostał pieniądze z miejskiego budżetu. Dzięki dotacji udało się stworzyć przyjazne miejsca dla poznaniaków, a ogrody działkowe były otwarte od kwietnia do października. Zrealizowane dzięki miejskiemu wsparciu inwestycje stworzyły miejsca zabaw dla dzieci oraz przestrzeń aktywności dla seniorów - nie tylko z ogrodów działkowych, ale z całego Poznania.

W Poznaniu jest 85 rodzinnych ogrodów działkowych (ROD), a na nich - ponad 17,8 tysięcy działek na łącznej powierzchni ponad 770 hektarów. W mieście działa też Stowarzyszenie ogrodowe im. Karola Marcinkowskiego, które gospodaruje na kolejnych blisko 300 działkach.

AW