W Poznaniu otwarto pierwsze w Polsce Centrum Innowacji Microsoft

Firma Microsoft, wraz z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym oraz Politechniką Poznańską, uruchomiła w Poznaniu 1 czerwca 2006 r. Centrum Innowacji Microsoft. Głównym zadaniem Centrum jest wspieranie innowacyjnych rozwiązań i technologii w zakresie bezpieczeństwa informatycznego i usług outsourcingowych. Partnerem technologicznym Centrum jest firma Intel, która zadba o najnowocześniejszy sprzęt.

otwarcie Centrum. fot. Radio Merkury - grafika artykułu
Uroczyste otwarcie Centrum. Fot. Radio Merkury

Centra Innowacji Microsoft na świecie pełnią rolę ośrodków współpracy w dziedzinie badań naukowych, technologii oraz rozwiązań informatycznych pomiędzy instytucjami rządowymi, uczelniami i przedsiębiorstwami w celu przyspieszonego zastosowania nowoczesnych technologii. W projektach tych uczestniczą naukowcy, przedsiębiorcy, programiści, specjaliści IT, studenci oraz samorządy lokalne.

Poznańskie Centrum Innowacji Microsoft będzie prowadziło doradztwo dla szkół wyższych, jednostek samorządowych, służby zdrowia oraz małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie wprowadzania nowych technologii, bezpieczeństwa informatycznego i tworzenia specjalistycznych aplikacji. Ponadto Centrum będzie oferowało szkołom wyższym usługę hostowania aplikacji, z możliwością wykorzystania i zdalnego ich udostępniania do zajęć dydaktycznych.

Jako szef Microsoft na region Europy Centralnej i Wschodniej jestem szczególnie dumny, że to Centrum Innowacji powstało właśnie w Polsce. Zważywszy na osiągnięcia badawczo-rozwojowe naszych znakomitych partnerów - Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i Politechniki Poznańskiej - jestem przekonany, że poznańskie Centrum Innowacji Microsoft będzie inwestycją efektywną i długofalową - powiedział obecny na uroczystości otwarcia Tomasz Bochenek, Dyrektor Generalny Microsoft na Region Europy Centralnej i Wschodniej.

Dotychczasowa działalność Centrów Innowacji Microsoft na świecie pokazała, że jako swoiste inkubatory technologiczne, ośrodki te pozytywnie wpływają na zwiększenie konkurencyjności lokalnej gospodarki poprzez inwestycje w kapitał ludzki, ułatwianie dostępu do wiedzy i technologii i zacieśnienie współpracy między nauką a biznesem.
Otwierane w Poznaniu Centrum Innowacji firmy Microsoft jest przykładem ścisłej współpracy nauki z biznesem. Będzie ono wykorzystywać osiągnięcia naukowe i dydaktyczne Politechniki Poznańskiej oraz badawczo-rozwojowe Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Jest to szansa dla Poznania i Wielkopolski - podkreślił prof. dr hab. inż. Jan Węglarz, Pełnomocnik Dyrektora IchB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Z kolei Jerzy Stępień zastępca prezydenta Poznania, obecny podczas uroczystości podkreślił, że otwarcie Centrum Innowacji Microsoftu jest nie tylko prestiżową dla Poznania inwestycją. To również ważny sygnał dla innych wielkich firm z branży nowych technologii, że warto tu inwestować.

Microsoft Corporation inwestuje ok. 20% swoich przychodów w badania i rozwój. Stosuje strategię długoterminową - inwestuje nie tylko w rozwój produktów, ale także w dziedziny bardziej ogólne, takie jak badania podstawowe i stosowane obejmujące wszystkie dziedziny informatyki i inżynierii oprogramowania.

Załączniki