Warto posprzątać Wartę

Kolejna edycja porządkowania brzegów Warty odbędzie się 12 i 13 września. To już druga odsłona wydarzenia organizowana jako akcja specjalna w ramach Sprzątania Świata. Na uczestników czekać będą niezbędniki, warsztaty oraz wiele innych atrakcji. 

Plakat wydarzenia z informacjami, logami oraz grafikami ryb i ptaków - grafika artykułu
Kolejna edycja porządkowania brzegów Warty odbędzie się 12 i 13 września

Akcja "WARTA warta posprzątania" rzuca światło na rosnący problem, jakim jest śmiecenie w miejscach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Dlaczego sprzątanie nad Wartą? Poznańska Wartostrada to idealnie miejsce na spotkania, przejażdżkę rowerem, piknik czy spacer. Życie nad brzegami rzeki kwitnie. Niestety wraz z nim rośnie liczba tych, którzy tam śmiecą. Dowodem na to może być zeszłoroczny wynik akcji, czyli prawie dwie tony odpadów zebranych podczas zaledwie dwóch dni. Około 800 uczestników wspólnego sprzątania oczyściło wówczas brzegi Warty z zalegających tam odpadów, w tym z  tzw. "śmieci weekendowych": butelek, opakowań po jedzeniu, jednorazowych grilli. Służby porządkowe na bieżąco dbają o czystość w mieście, ale warto dołączyć do akcji, promując postawy ekologiczne i umacniając, przede wszystkim u młodszych - nawyki porządkowania po sobie. 

Trwają zapisy dla wolontariuszy, którzy chcą dołączyć do akcji. Można to zrobić mailowo: akcja@sprzatanieswiata.pl. Grupy (w tym szkolne) mogą zarejestrować swój udział poprzez formularz na stronie.

Co czeka na uczestników?

Akcja zostanie podzielona na dwa dni, każdego z nich będzie inny obszar działań. 12 września odbędzie się sprzątanie terenów na północy, w pobliżu mostu Lecha, dzień później uczestnicy skoncetrują się na terenach na południu, w pobliżu mostu Królowej Jadwigi. W tych lokalizacjach rozstawione będą kwatery główne akcji Sprzątanie Świata. Tam na gotowych do działania ochotników czekać będą Niezbędniki Wolontariusza Naszej Ziemi: worki, rękawice, chwytaki - wszystko to, co potrzebne jest do sprawnego i bezpiecznego sprzątania. Wzorem zeszłorocznej akcji w kwaterach głównych uczestnicy będą mogli skorzystać z ekologicznych stoisk edukacyjnych oraz wziąć udział w quizach i konkursach.

Nie zabraknie też atrakcji, takich jak wspólne sprzątanie z piłkarzami Warty Poznań. 

Lokalizacje startowe

Wydarzenie "WARTA warta posprzątania" odbywać będzie się 12 i 13 września w godzinach 11.00 - 15.30. W tym czasie organizatorzy będą czekać na wolontariuszy w wyznaczonych miejscach.

12.09 (wtorek) start odbędzie się w kwaterze głównej pod mostem Lecha przy Wartostradzie blisko ścianki wspinaczkowej. Tego dnia dodatkowo ustawiony zostanie punkt pomocniczy na drugim brzegu Warty, z którego można będzie pobrać Niezbędniki Wolontariusza Naszej Ziemi.

13.09 (środa) początek akcji zaplanowano w kwaterze głównej pod mostem Królowej Jadwigi w pobliżu beach baru Nurt.

Akcja prowadzona jest we współpracy Fundacji Nasza Ziemia z firmą Lidl Polska oraz ruchu Clean Up The World. Partnerem jest Wydział Gospodarki Komunalnej UMP, a Prezydent Miasta Poznania objął ją Honorowym Patronatem. Wydarzenie wspierać będą jednostki miejskie - Zakład Zagospodarowania Odpadów czy Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Sprzątanie świata - Polska

Sprzątanie świata łączy ludzi - pod takim hasłem od 15 do 17 września odbędzie się 30. jubileuszowa akcja Sprzątania świata - Polska.

Akcja Clean up the World swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata - Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę akcją w Polsce. 

W wydarzeniu nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić i poprawnie segregować odpady. Na świecie rokrocznie w Clean up The World uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. W roku 2021 Kapituła Konkursu Polskiej Izby Ekologii dostrzegła, że sztandarowy program fundacji - Sprzątanie świata - Polska w ostatnich dziesięcioleciach przyczynił się w sposób znaczący do poprawy stanu planety i przyznała fundacji za ten program prestiżowy Ekolaur XX-lecia. Natomiast Kapituła Nagrody Zielony Orzeł Rzeczpospolitej w roku 2022, przyznała Mirze Stanisławskiej-Meysztowicz tę nagrodę i tytuł "Tytanka". 

Więcej o akcji oraz zapisy wolontariuszy na stronie poznan.pl oraz sprzatanieswiata.pl. Patronem Honorowym jest Ambasada Australii.

PD