Konkursy i plebiscyty

1. Poznańska Nagroda Fotograficzna

Nabór prac: od 1 maja do 4 września 2023 roku

Startuje Poznańska Nagroda Fotograficzna 2023 - pierwsza edycja ogólnopolskiego, corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej. Do udziału w nim zaproszeni są pełnoletni fotografowie z całego kraju. PNF 2023 składa się z dwóch kategorii konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej.

W pierwszej oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe zestawy zdjęć wydarzeniowych z Poznania i aglomeracji poznańskiej wykonane po 2005r. Organizatorzy czekają na opowieści będące fotograficzną, współczesną syntezą  stolicy Wielkopolski.

W drugiej kategorii - ogólnopolskiej, oceniane będą maksymalnie 30-zdjęciowe fotoeseje, fotoreportaże lub fotodokumenty, które w tematyce lub postawie fotografa będą "czułymi narracjami" i które powstały współcześnie (po 2005r.) w Polsce.

Wszystkie prace należy nadsyłać od 1 maja do 4 września 2023 roku. Także we wrześniu profesjonalne jury, złożone z wybitnych przedstawicieli środowiska fotograficznego i artystycznego: fotografów, kuratorów, artystów wizualnych - wybierze najlepsze prace. Przewodniczącym pierwszej edycji będzie urodzony w Poznaniu pisarz, reporter i fotograf - Filip Springer.

Zwycięzcy obu kategorii mogą liczyć na nagrody finansowe w wysokości 10 tys. złotych, a także na publikację swoich prac w formie photobooka. Nagrodzone i wyróżnione zestawy pokażemy na wystawie konkursowej, która otwarta zostanie w marcu 2024r., podczas gali finałowej PNF 2023. 

Poznańska Nagroda Fotograficzna ma ambicję stać się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także nową, poznańską kolekcją dokumentującą życie codzienne, przemiany społeczne i ekonomiczne w Polsce. Jest odpowiedzią na rozwój fotografii reporterskiej i dokumentalnej, rosnącą liczbę fotografów wrażliwych społecznie, twórczo opisujących zdjęciami naszą współczesność.

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak objął inicjatywę honorowym patronatem. Partnerami PNF 2023 są Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, a także Stary Browar.

Więcej informacji o PNF2023 na:

www.pnf.poznan.pl


ARCHIWALNE

1. Fest Księgarnia - plebiscyt na ulubioną księgarnię poznaniaków

16.05 - 31.07.2022 r.

Zagłosuj na festksiegarnia.poznan.pl

Miejski program Fest Księgarnia, którego clou jest Plebiscyt na ulubioną, niesieciową księgarnię poznaniaków, jest formą promocji księgarstwa, zachęty do spotkań z książką i odwiedzania kameralnych miejsc, w których od lat kultywuje się upowszechnianie czytelnictwa. Małe księgarnie, z autorskim wyborem oferty książkowej i  - często -  z własnymi, ciekawymi programami popularyzującymi czytelnictwo są dla wszystkich organizmów miejskich ważne. Budują ich klimat oraz przyciągają i integrują lokalne społeczności. W Poznaniu działa około 30 takich księgarń.

Głosowaniu poddane zostaną księgarnie autorskie, które są wymienione w specjalnym wykazie prowadzonym przez Polską Izbę Książki. Dziesięć niezależnych księgarń z najwyższą liczbą głosów w plebiscycie otrzyma tytuł "Fest Księgarnia" oraz nagrody pieniężne. Pula nagród wynosi 52.000 złotych, przy czym zwycięzca otrzyma 10 tysięcy złotych. Ponadto czytelnicy będą mogli sformułować swoje opinie na temat ulubionych księgarń. Najciekawsze spośród nich nagrodzone zostaną voucherami na zakupy w księgarni, które dotyczyć będzie opinia.

Patronat Honorowy: Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta Grzegorza Jury

Patronat: Polska Izba Książki, PTWK

Patronat medialny: Głos Wielkopolski, Nasze miasto, Radio Emaus, TVP 3 Poznań, IKS, Kulturapoznan.pl

Partner: Festiwal Księgarń Kameralnych w Poznaniu

Załączniki


------------------------------

2. "W górę serca! Opowiadania na 100-lecie Lecha Poznań"

"Kooooleeejooorz!" - ten jakże bliski sercu poznaniaków okrzyk budzi w ich sercach emocje, dumę, sentyment, ciepły uśmiech i wspomnienia. Do tych emocji oraz wspomnień chcieliśmy sięgnąć i zachęcić do przelania ich na papier w naszym Konkursie Literackim pod hasłem "W górę serca. Opowiadania na 100-lecie Lecha Poznań". Do konkursu nadesłano 65 prac.

W dniu 1 lipca 2022 jury konkursowe w składzie: Joanna Gaca-Wyczółkowska (Wydawnictwo Miejskie Posnania), Edgar Hein (Radio Afera), Piotr Grzelczak (Instytut Pamięci Narodowej), Marcin Kawka (Stowarzyszenia Kibiców Kolejorz), Gerard Kościelski (Wydawnictwo Miejskie Posnania), Patryk Pawełczak (Gabinet Prezydenta UMP), Andrzej Sikorski (Uniwersytet im. A. Mickiewicza) przyznało 3 nagrody główne, 5 wyróżnień oraz 4 wyróżnienia dodatkowe. Zwycięskie prace zostaną wydane w formie antologii do końca 2022 r.

Lista laureatów:

I miejsce:

Przemysław Godyla za opowiadanie Gwizdek zaczyna grę

II miejsce:

Radosław Nawrot za opowiadanie Człowiek z Paryża

III miejsce:

Adam Froń za opowiadanie Koziołki maltańskie

Wyróżnienia:

- Rafał Boczek za opowiadanie Dziwny przypadek trenera Mamcarza

- Maciej Bukowski za opowiadanie Prakibol

- Jacek Kalinowski za opowiadanie Joanna, Zbyszek i Lech

- Alicja Mikołajczak za opowiadanie Jest Pani pewna?

- Marek Stanisławski za opowiadanie Pogrom na Dymbcu

Wyróżnienia dodatkowe:

- Krzysztof Galas za opowiadanie Z zapartym tchem

- Andrzej Kędracki za opowiadanie Szał

- Renata M. Krzyżaniak za opowiadanie Nietypowe urodziny

- Grażyna Szypulska za opowiadanie Kieszeń Lecha

Organizator Konkursu: Wydawnictwo Miejskie Posnania we współpracy z KKS Lech Poznań

Patronat: Radio Poznań, Głos Wielkopolski, Poznań Nasze Miasto, Radio Afera, Poznański Ośrodek Kibice Razem, KKSLECH.com

UWAGA! W regulaminie oraz w załącznikach do umowy nastąpiła zmiana dotycząca informacji o przetworzeniu danych osobowych oraz zapisy dotyczące prawa autorskiego.

Załączniki


--------------------------------

3."Którędy na Targi Poznańskie?"

Konkurs literacki na najlepszą powieść inspirowaną 100-leciem powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nabór prac zakończony został 30 listopada 2021 roku

Ogłoszenie wyników konkursu przewidywane jest do końca lipca 2022 roku. Autor lub autorka zwycięskiej powieści otrzyma nagrodę w wysokości 25.000 złotych. Nagrodzona powieść zostanie opublikowana w formie książkowej drukiem oraz w formie e-booka (najpóźniej do 31.12.2022 roku).

Patronat medialny: IKS, kulturapoznan.pl, Maszyna do pisania, Zupełnie Inna Opowieść, Radio Afera, Radio Poznań, Gazeta Wyborcza.

UWAGA! W regulaminie oraz w załączniku nr 2 do umowy nastąpiła zmiana dotycząca informacji o przetworzeniu danych osobowych oraz zapisy dotyczące prawa autorskiego, dodatkowo w regulaminie została podana nowa data rozstrzygnięcia konkursu i ogłoszenia wyników.

Załączniki