Poznański Taksówkarz Roku 2023 wybrany!

Mimo że Dzień Taksówkarza przypadał 30 sierpnia to w Poznaniu obchody tego święta odbyły się w niedzielę, 3 września na terenie Skoda Autodrom przy ul. Głogowskiej 425, gdzie na wszystkich poznaniaków i poznanianki czekało wiele atrakcji. Podczas rodzinnego pikniku można było obejrzeć popisy kierowców i podziwiać zabytkowe samochody.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Mieczysław Hryniewicz, aktor znany m. in. ze swojej kultowej roli taksówkarza w serialu "Zmiennicy" oraz znany polski kierowca rajdowy. Można więc było się dowiedzieć więcej o szybkiej, ale bezpiecznej jeździe samochodem - zarówno w trakcie rajdu, jak i na planie filmowym.

Od godziny 10:00 finaliści czwartej edycji konkursu o tytuł Poznańskiego Taksówkarza Roku zmagali się na torze, prezentując swoje umiejętności z zakresu bezpiecznej jazdy. Od godziny 12.00 rozpoczęły się imprezy plenerowe towarzyszące wydarzeniu. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było dowiedzieć się, jak zostać kierowcą taksówki. Ponadto uczniowie Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych przeprowadzili konkursy na refleks.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentowało specjalną wystawę pod tytułem "Historia poznańskich taksówek". Dziś mało kto pamięta, że taksówki do lat 60. ubiegłego wieku jeździły właśnie pod szyldem ówczesnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Jakie to były samochody oraz jak wyglądały usługi przewozowe - tego można było dowiedzieć się dzięki prezentowanej wystawie. Ponadto była też okazja, by zobaczyć na żywo Warszawę M20 model 202 z 1964 roku, Fiata 125p ze "Zmienników" oraz nowoczesnego taxi-elektryka. MPK zaprezentowało  również "ogórka" - znanego poznaniakom autobus turystyczny.

Specjalny pokaz dla kierowców przygotowała Ochotnicza Straż Pożarna z Plewisk. Strażacy pokazali, w jaki sposób ratuje się życie osób, które zostały uwięzione w samochodach wskutek wypadków drogowych.

Około godziny 13:40 rozpoczęła się gala finałowa konkursu o tytuł "Poznańskiego Taksówkarza Roku". Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta, Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta wraz z gośćmi specjalnymi wręczyli tytuł laureata najlepszemu kierowcy taksówki.

Zwycięzca konkursu został wyłoniony spośród grona taksówkarzy podczas dwóch etapów konkursu. W czerwcu kandydaci wzięli udział w teście z zasad przewozu taksówką w Poznaniu oraz z wiedzy o zabytkach i atrakcjach miasta. Musieli m.in. odpowiedzieć na pytania jak powinna wyglądać poznańska taksówka czy gdzie znajduje się Zamek Królewski w Poznaniu. W niedzielę sprawdzano umiejętności techniczne kierowania pojazdem na specjalnie wyznaczonym torze.

Spośród najlepszej dwunastki, która przystąpiła do zmagań na torze, wybrano najlepszą trójkę. Dwa wyróżnienia otrzymali: Paweł Globisz i Rafał Weckwerth. Pierwsze miejsce przypadło Jarosławowi Szymańskiemu. 

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej