10 lat Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu

Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu obchodzi 10-lecie swojej działalności. Z każdym rokiem CIM zdobywa sobie coraz większą rzeszę klientów. Dzisiaj jest wiodącą placówką w mieście zajmującą się kompleksową informacją o Poznaniu oraz wszechstronną pomocą osobom przyjeżdżającym do stolicy Wielkopolski w celach biznesowych i turystycznych, a także mieszkańcom, którzy chcą np. korzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta.

Główna siedziba CIM-u, ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu - grafika artykułu
Główna siedziba CIM-u, ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu

Dziesięć lat temu CIM miał tylko jedną siedzibę - w budynku Arkadii, przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu. Dzisiaj Centrum Informacji Miejskiej to: pierwsza i główna siedziba CIM-u w budynku Arkadii przy ul. Ratajczaka 44, filia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - działająca od kwietnia 1999 roku, Salon Posnania - galeria Wydawnictwa Miejskiego, działająca od marca 2002 roku, filia w Centrum Handlowym M1 - działająca od maja 2003 roku, filia w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica - działająca od kwietnia 2006 roku, Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku - przejęte od Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej w styczniu 2007 roku.

Każda z tych placówek ma swoją specyfikę i pełni nieco odmienne role. CIM Arkadia to przede wszystkim informacja kulturalna i miejsce zakupu biletów na różnego rodzaju imprezy kulturalno-rozrywkowe. Salon Posnania to galeria sprzedająca dzieła sztuki, pamiątki i publikacje tematycznie związane z Poznaniem i Wielkopolską, a także miejsce wystaw poznańskich artystów i promocji wydawnictw muzycznych i książkowych. CIM na MTP to punkt służący pomocą gościom targowym, działający podczas większości imprez targowych. CIM w CH M1 to dopełnienie oferty M1 o informację miejską. CIM na Ławicy jest wizytówką miasta na poznańskim lotnisku i służy pomocą osobom przylatującym i odlatującym z Poznania. Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku to placówka typowo turystyczna służąca informacją o mieście i Wielkopolsce.

Korzystanie z usług CIM-u jest bezpłatne, personel posługuje się sześcioma językami: rosyjskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpański. W CIM-ie można m.in. zarezerwować bilety (osobiście, za pomocą telefonu lub internetu), kupić Poznańską Kartę Miejską, bilety komunikacji miejskiej czy znaczki pocztowe, poszukać pomocy w znalezieniu noclegu czy wyborze restauracji. Pracownicy CIM-u pomogą też zorganizować wycieczkę po Poznaniu z przewodnikiem, czy też zaproponują ciekawe materiały promocyjno - informacyjne o mieście. W CIM-ie dostępne są też publikacje o Poznaniu i pamiątkach z nim związanych. CIM prowadzi także sprzedaż biletów na najciekawsze imprezy odbywające się w innych miastach Polski. Godziny pracy Centrum Informacji Miejskiej dostosowuje do potrzeb swoich klientów. Obecnie CIM zaprasza od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-19.00 i w soboty, w godzinach 10.00-17.00.

Od początku swego istnienia Centrum Informacji Miejskiej ściśle współpracuje z Miejskim Informatorem Multimedialnym, oficjalną witryną internetową Poznania. W znacznej części aktualizuje i uzupełnia bazy danych, dba o repertuar kin i teatrów, prezentuje ofertę kulturalną, ale też korzysta w swojej pracy z informacji zawartych na stronach MIM-a.