Czytanie rządzi w Poznaniu

#CzytanieRządzi! Rusza pierwsza w Polsce kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast, wśród których jest Poznań oraz Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

Na zdjęciu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, w bibliotece, z książką w ręku - grafika artykułu
Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach

Czytanie rządzi: jest wysiłkiem, który kochamy, pomaga człowiekowi w rozwoju, wciąga jak sport. Zbliżające się wakacje to świetny czas, by sięgnąć po książkę. Czytanie ćwiczy nasz umysł, sprawia, że jesteśmy "w formie": intelektualnie, społecznie i emocjonalnie, stabilni, zdrowi i kompetentni. Prezydenci dwunastu polskich metropolii występują w roli ambasadorów czytania - zapraszają do półprywatnej rozmowy, dzielą się swoimi upodobaniami literackimi i pokazują, że #CzytanieRządzi! 

Wspólne, osobiste zaangażowanie prezydentów największych polskich miast na rzecz upowszechnienia czytania, to wyraz dbałości o rozwój mieszkańców.

- Duże wrażenie robią badania PISA OECD, które pokazały, że czytanie dla przyjemności ma większy wpływ na nasz sukces edukacyjny i życiowy niż to, z jakiego środowiska się wywodzimy - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Czytając wyrównujemy własne szanse. W kontekście współczesnej debaty o roli elit w dawnej Polsce wydaje się postawą jedynie słuszną, chciałoby się wręcz rzec - imperatywem moralnym - intensywne namawianie wszystkich obywateli do czytania. Bo to jest przecież udowodniony i darmowy sposób na wyrównywanie szans i niwelowanie ryzyka wykluczenia każdego i każdej z nas! Poznań dostrzega mocne uzasadnienie merytoryczne kampanii i włącza się w nią. 

Kampania #CzytanieRządzi to pierwsze w Polsce tak mocne i szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania.

- W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego - a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa - wyjaśnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich. - Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi! 

- Wskaźniki czytelnictwa w Polsce są na alarmująco niskim poziomie; czytamy dużo mniej niż nasi sąsiedzi - mówi  Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne. - W świetle dostępnych badań poszerzenie grona czytających przełoży się na zwiększenie potencjału naszej gospodarki, innowacyjności i siły naszej demokracji. Dlatego powinno być jednym z najważniejszych priorytetów każdej osoby wpływowej - czy to będzie szef firmy dbający o czytelnictwo pracowników i ich rodzin, czy urzędnicy państwowi mający wpływ na różne obszary naszego życia, czy rodzice wychowujący dzieci. Fundacja Powszechnego Czytania od kilku lat działa na rzecz podniesienia tematu wzrostu czytelnictwa do rangi jednego z najważniejszych wyzwań dla współczesnej Polski, dlatego z ogromną radością współtworzymy kampanię #CzytanieRządzi. Mamy nadzieję, że zaangażowanie prezydentek i prezydentów będzie potężnym impulsem do zintensyfikowania działań, zapraszamy do włączenia się w projekt każdą i każdego, komu przyszłość naszych społeczności leży na sercu. 

Co czytają prezydenci?

Wspólnoty ludzi czytających tworzą silniejsze gospodarki i społeczeństwa obywatelskie, aktywnie kreują swoją przyszłość. Badania OECD pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie zawodowy. Udowodniono, że czytanie niweluje różnice statusowe, że jeśli dziecko chętnie czyta, to ten fakt będzie miał większy wpływ na jego sukces niż to, z jakiego środowiska pochodzi. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dzieci, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. Czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój, dlatego #CzytanieRządzi.

Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach, ale też odsłaniają prywatne elementy swoich nawyków - dowiemy się kto z nich zagina rogi, kto czyta w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek.

Co czyta prezydent Jacek Jaśkowiak? Czy woli książki na faktach czy fantastykę? Co je podczas czytania? W którym książkowym świecie chciałby żyć? Czy woli Sienkiewicza, czy Tolkiena? Każdy może to sprawdzić.

WIDEO

Fundacja Powszechnego Czytania oraz Unia Metropolii Polskich czyli dwanaście polskich metropolii: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław - wszyscy razem - zapraszają do wielkiej wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce. W miastach dzieje się już wiele, ale działania pro-czytelnicze będą wzmocnione i uruchomione zostaną kolejne pomysły.  W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem do gigantycznego wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe. Niskie czytelnictwo w Polsce to problem każdego i każdej z nas!

Poznań dla czytelników

W Poznaniu trwa (do 30 czerwca) Festiwal Księgarń Kameralnych, a do 31 lipca w ramach plebiscytu Fest Księgarnia czytelnicy mogą głosować na swój ulubiony - niezrzeszony w żadnej sieci - lokal sprzedający książki. Dużą popularnością każdego roku cieszy się Festiwal Fabuły (w 2022 r. odbywał się 25-28 maja), a miłośników kryminałów niezmiennie przyciąga festiwal Granda (w tym roku trzydniowa impreza rozpocznie się 23 września)

Corocznie przyznawana jest Poznańska Nagroda Literacka - ustanowili ją wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

Dlaczego warto?

Jakie korzyści daje czytanie? Każdy może poznać badania i poczytać, co mówią eksperci, na stronie: fpc.org.pl/bank-wiedzy/. Każdy może również zostać promotorem czytelnictwa i dołączyć do akcji: rządzić w domu, szkole, bibliotece, przychodni i pokazać, co czyta. Na stronie: fpc.org.pl/czytanie-rzadzi można poznać 5 prostych kroków, które sprawią że czytanie zagości wszędzie tam, gdzie jest potrzebne i pomoże zmieniać świat.

AW