Ambasador Ukrainy w Poznaniu

Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce, odwiedził we wtorek stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. W trakcie swojej wizyty dyplomata udał się także do punktu przy ul. Bukowskiej.

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi siedzących przy stole, wśród nich m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Wasyl Zwarycz, ambasador Ukirany w Polsce. - grafika artykułu
Ambasador Ukrainy w Poznaniu

Wasyl Zwarycz pełni funkcję ambasadora w Polsce od lutego 2022 r. Wcześniej pracował m.in. w ukraińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy ambasadzie Ukrainy w USA. 

W trakcie spotkania poruszono kwestie m.in. pomocy udzielanej przez Poznań od momentu wybuchu wojny, a także możliwości dalszego wsparcia. Rozmawiano również o planach odbudowy Ukrainy. 

- Bohaterstwo narodu ukraińskiego jest wzorem do naśladowania - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Od początku wojny wspieramy przyjeżdżających do naszego miasta uchodźców. W poznańskich szkołach uczą się dzieci z Ukrainy. Staraliśmy się także zapewnić wszystkim dostęp do wsparcia psychologicznego. Cały czas pomagamy miastu Charków, które jest naszym partnerem. Wszystkie te działania to efekt współpracy wielu podmiotów. Poznanianki i poznaniacy, a także działający lokalnie przedsiębiorcy, instytucje czy organizacje pozarządowe od samego początku konfliktu okazywali wielkie serce. 

Podczas spotkania ambasador Ukrainy wręczył prezydentowi Poznania pamiątkową tabliczkę z podziękowaniami "za szczególne zaangażowanie w rozwój ukraińsko-polskiego partnerstwa oraz serdeczność, solidarność i wsparcie Ukrainy okazane w obliczu agresji rosyjskie".

- Dziękuję za gościnę. Dla mnie to wielka przyjemność być tutaj i móc osobiście podziękować za pomoc, którą otrzymujemy -  powiedział Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce. - Wiem, że Poznań dużo robi dla Ukrainy, dla Charkowa. To nieocenione wsparcie. Dziękuję też za opiekę, którą otoczyliście moich rodaków. Czujemy się tu jak wśród przyjaciół. Wielka solidanośc, jaką pokazaliście, jest dobrym fundamentem dla naszej dalszej współpracy - powiedział Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce. 

W spotkaniu udział wzięli także: Jurij Tokar, konsul Ukrainy; Vitalii Bilyi, radca ambasady, Tamila Shutak, pierwszy sekretarz ambasady.  

Poznań dla Ukrainy 

Z każdym dniem po wybuchu wojny w Poznaniu pojawiało się coraz więcej osób, które uciekały z rujnowanych na rozkaz Putina miast, miasteczek i wsi. W stolicy Wielkopolski szukali pomocy, schronienia i bezpieczeństwa. Obywatele Ukrainy - głównie kobiety i dzieci - znalazły je w specjalnie przygotowanych punktach. W szczytowym okresie (15-22 marca 2022 r.) w miejscach tymczasowego zakwaterowania mieszkało niemal 2,5 tysiąca osób -  m.in. na hali sportowej "Arena", na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na kempingu Malta. Na terenie MTP działał też organizowany przez służby wojewody i Caritas Poznań punkt recepcyjny. 

Po przybyciu do Poznania wielu obywateli Ukrainy potrzebowało kompleksowego wsparcia. Większość z nich nie mówiła po polsku. Aby mogli skorzystać z zagwarantowanych przez rząd świadczeń, musieli wyrobić numer PESEL. W efekcie przez rok wydano ponad 38 tysięcy numerów PESEL dla Ukrainek i Ukraińców, którzy przyjechali tu po 24 lutego. Od samego początku wojny również pracownicy MOPR wspierali ich w indywidualnych, szczególnie trudnych sytuacjach.

Ważne było również zapewnienie opieki ukraińskim dzieciom i pomoc dorosłym w znalezieniu pracy. W miejskich szkołach uruchomiono więc dodatkowe oddziały przygotowawcze - czyli klasy, w których dzieci mogą intensywnie uczyć się języka polskiego, a równocześnie także pozostałych przedmiotów, zgodnie ze swoimi możliwościami. 

Dzieci z Ukrainy uczęszczają do szkół i przedszkoli w Poznaniu na takich samych zasadach, jak młodzi Polacy. Mają dostęp do wsparcia psychologicznego oraz zapewnione posiłki. W szczytowym momencie (czerwiec 2022) w poznańskich przedszkolach uczyło się ponad 1,1 tysiąca ukraińskich dzieci. Obecnie jest ich blisko 900. Ponad 4 tys. uczniów z Ukrainy uczęszcza do poznańskich szkół. Ponad 50 dzieci z tego kraju ma zapewnioną opiekę w publicznych żłobkach. 

Poznan wspiera także Charków, który jest miastem partnerskim stolicy Wielkopolski.  Od początku konfliktu Miasto (m.in. dzięki współpracy z Caritas Poznań) przekazało 5 transportów z pomocą humanitarną. Decyzją rady miasta Poznań przekaże również na początku kwietnia materiały służące naprawie sieci energetycznej o wartości 300 tys. zł. 

Tak szeroko zakrojona pomoc nie byłaby możliwa bez organizacji pozarządowych, które działają w stolicy Wielkopolski. Przy wsparciu i koordynacji urzędu miasta powstały zespoły robocze złożone z poznańskich NGO. Początkowo było ich 13, po kilku miesiącach działania połączyły się w pięć zespołów. Każdy z nich zajął się konkretną dziedziną wsparcia (np. zakwaterowaniem, integracją, ochroną zdrowia) - by lepiej pomóc ukraińskim obywatelom, którzy przyjechali do Poznania.  

JZ