Rodzinne dni

Od 18 do 29 maja po raz dwunasty odbywać się będą Poznańskie Dni Rodziny. Na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie obecna była m.in. radna Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

grafika przedstawiająca twarze osób w rożnym wieku od najmłodszego do najstarszego, a pod grafiką napis Poznańskie Dni Rodziny - grafika artykułu
Poznańskie Dni Rodziny 2024

Tym razem hasłem przewodnim Poznańskich Dni Rodziny jest "Vivat Rodziny Zastępcze". W ten sposób Miasto chce je docenić i zwrócić uwagę na wysiłek, jaki podejmują, by pomóc dzieciom w szczególnie trudnych momentach ich życia. Podczas wydarzeń plenerowych będzie można natknąć się na specjalne punkty eksperckie, w których będzie można dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać rodzicem zastępczym.

- Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, do wzięcia udziału w Poznańskich Dniach Rodziny - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Kalendarz wydarzeń jest bogaty i został przygotowany tak, by każdy znalazł w nim coś dla siebie.

Tegoroczne Poznańskie Dni Rodziny rozpoczną się w najbliższą sobotę w parku im. Jana Pawła II. Tam w samo południe jednej z poznańskich rodzin zastępczych oficjalnie wręczone zostaną klucze do Miasta.

- Przygotowaliśmy Wielki Piknik Rodzinny. Przez niemal całą sobotę będziemy czekali w parku Jana Pawła II z dziesiątkami atrakcji, które podzielone zostały na kilka stref tematycznych - zapowiada Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Wydarzenie będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i tłumaczone na polski język migowy.

Kalendarium Poznańskich Dni Rodziny to bogata oferta propozycji dla osób w każdym wieku. PDR to także dobra okazja, by zadbać o zdrowie. 25 maja w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych odbędzie się Biała Sobota. W godz. 9-13 będzie tam można skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz badań profilaktycznych i porad specjalistów.

- Będzie można np. wykonać EKG i zmierzyć ciśnienie krwi, zbadać słuch i wzrok, a także sprawdzić ryzyko osteoporozy - mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia RMP. - Specjaliści udzielą konsultacji dietetycznych, podpowiedzą, jak dbać o higienę jamy ustnej oraz nauczą udzielania pierwszej pomocy. Przygotowano też specjalistyczne porady farmaceutyczne dla seniorów dotyczące problemu wielolekowości i samoleczenia.

Poznańskim Dniom Rodziny towarzyszył będzie również "Weekend zniżek z OK Poznań". 25 i 26 maja z aktywną kartą OK Poznań będzie można skorzystać ze specjalnej oferty - biletu rodzinnego do Nowego Zoo za symboliczną złotówkę (według cennika jego wartość wynosi 115 zł). Dostępne będą także inne zniżki i rabaty oferowane przez partnerów programu, w tym Palmiarnię Poznańską , miejskie baseny POSiR, Centrum Szyfrów Enigma, CK Zamek czy Bramę Poznania.

Poznańskie Dni Rodziny zakończą się oficjalnie 29 maja na Wolnym Dziedzińcu przy budynku Urzędu Miasta na pl. Kolegiackim 17. W godz. 11-14 mali poznaniacy i poznanianki świętować będą Dzień Dziecka.

oprac. red.