Sesja C

Jubileuszowa setna sesja Rady Miasta Poznania była zarazem (najprawdopodobniej) ostatnią w tej kadencji.

Sala sesyjna Rady Miasta Poznania, pusta, widoczne stanowiska radnych i zdobiące sufit zabytkowe freski - grafika artykułu - grafika artykułu
Fot. Grzegorz Dembiński

Na początku sesji uczczono chwilą ciszy zmarłego w dniu 14 kwietnia prof. Jana Skuratowicza, radnego Miasta Poznania w latach 1990-1994 oraz 1998-2002, przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki, historyka sztuki, członka kolegium redakcyjnego Kroniki Miasta Poznania, autora wielu publikacji poświęconych zabytkom i historii Poznania.

W kolejnym punkcie przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu Antoni Szczuciński przedstawił sprawozdanie MRS za działalność w upływającej kadencji. - Dawno mnie tu nie było - rozpoczął prof. Szczuciński, który radnym Miasta Poznania był w latach 1994-2018, a w latach 2002-2018 przewodniczącym Komisji Kultury i Nauki. Przewodniczący MRS przypomniał nazwiska wszystkich członkiń i członków poznańskiej Rady Seniorów. MRS jest organem doradczym dla Miasta Poznania. Takie zadania poznańska MRS realizowała, zgłaszała też własne inicjatywy, organizowała spotkania. Był to także czas pandemii, do której warunków musieli szczególnie zastosować się ludzie starsi, będący w grupie największego ryzyka. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz podziękował członkom MRS i powiedział, że liczy również na dobrą współpracę Rady Seniorów i Rady Miasta w nowej kadencji.

Rada Miasta wyraziła zgodę na wzniesienie w Poznaniu pomnika upamiętniającego francuskiego marszałka Ferdynanda Focha. Wcześniej pozytywne opinie wydały: Komisja Kultury i Nauki, Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji oraz tzw. zespół pomnikowy. Inicjatorem postawienia pomnika jest poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Uchwała nie odnosi się i nie rozstrzyga kwestii formy oraz miejsca pomnika.

Przyjęto uchwałę w sprawie udzielenia w 2024 r. dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W bieżącym roku na ten cel przeznaczono 1,3 mln zł. Do biura MKZ wpłynęły 23 wnioski, a rekomendację o przyznaniu dotacji uzyskało 11. Są wśród nich takie obiekty jak kamienice przy ul. Roosevelta, Woźnej, Wodnej, Wyspiańskiego, Chełmońskiego, Mielżyńskiego (PTPN). Wśród kościołów wymienić można: św. Franciszka z Asyżu, Karmelitów Bosych, Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Jest też budynek Gminy Żydowskiej przy ul. Stawnej.

Rada zdecydowała o ustanowieniu nowych pomników przyrody, wśród których znalazły się: platan klonolistny na Dziedzińcu Różanym CK Zamek noszący imię Magdaleny Abakanowicz, dąb szypułkowy na os. Chrobrego noszący imię Jadwigi Andegaweńskiej oraz klon srebrzysty na terenie skweru Zielone Ogródki noszący imię Zbigniewa Zakrzewskiego.

Dyskusję wzbudziła czwarta uchwała proponująca ustanowienie dwóch drzew w parku Wilsona pomnikami przyrody, z których jedno miało by nosić imię Hermanna Kubego. Proponowany patron urodził się w Poznaniu w 1866 roku. Jako urzędnik miejski był inicjatorem przebudowania obecnego parku Wilsona oraz powstania parku Sołackiego. Z jego inicjatywy powstawały zadrzewienia ulic, przedogródki.

Radny Przemysław Alexandrowicz stwierdził, że nie powinno się honorować osoby, która była jednak przedstawicielem pruskiej władzy, zaborcy w stosunku do Polaków. Odmiennego zdania był Filip Olszak podkreślającym, że Hermann Kube miał zasługi dla wizerunku naszego miasta. - Powinniśmy upamiętniać osoby, które przysłużyły się miastu bez względu na to jaką reprezentowały narodowość - mówił radny Olszak. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz wskazał, że w uzasadnieniu uchwały powinien znaleźć biogram Kubego, nad którym można by dyskutować. Zaapelował o wycofanie projektu uchwały celem uzupełnienia. Zastępca prezydenta Bartosz Guss przychylił się do prośby i zgodził się projekt wycofać. Uchwałą zajmie się już prawdopodobnie Rada nowej kadencji.

Przyjęto uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na zadania służące poprawie efektywności energetycznej polegającej na wymianie okien zewnętrznych lub drzwi zewnętrznych oraz na zadania służące tworzeniu zewnętrznych ogrodów wertykalnych i zielonych dachów na terenie Poznania.

Na zakończenie sesji pożegnania i podziękowania wygłosiło kilkoro radnych, których nie będzie już w przyszłej kadencji.

Lidia Dudziak w Radzie Miasta zasiadała przez sześć kadencji od 1998 roku. W tym czasie była m.in. wiceprzewodniczącą RMP i przewodniczącą komisji merytorycznych. Lidia Dudziak podziękowała pracownikom Biura Rady Miasta, pracownikom wydziałów Urzędu Miasta, w szczególności Wydziałowi Sportu, zastępcy prezydenta Jędrzejowi Solarskiemu, klubom sportowym i organizacjom pozarządowym. Podziękowała też koleżankom i kolegom z Rady za współpracę mimo różnych poglądów. Apelowała, aby dalej wspierać sport i doprowadzić do powstania w Poznaniu nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej.

Za współpracę radnym i urzędników dziękował również Przemysław Polcyn, który przewodniczył utworzonemu w trakcie kadencji klubowi Wspólny Poznań. W ostatnich wyborach Polcyn nie kandydował. Zaprosił też na kolejną edycję festiwalu Smochy. Inny radny tego klubu Henryk Kania podkreślał, że szczególnie miło wspomina właśnie pracę we Wspólnym Poznaniu, który tworzyły osoby o różnych poglądach politycznych, chcące coś wspólnie dla miasta zrobić. Z Radą Miasta żegna się również Paweł Sowa, także z klubu Wspólny Poznań. Nie zamierza jednak kończyć aktywności społecznej, a w planach ma m.in. rozwijanie tematu turystyki dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami. Kontynuowanie aktywności publicznej zapowiedział też ustępujący radny Krzysztof Rosenkiewicz.

Wybrany radnym na kolejna kadencję Przemysław Alexandrowicz podziękował z kolei Michałowi Grzesiowi, który w Radzie zasiadał nieprzerwanie przez 30 lat od 1994 roku, a teraz podjął decyzję, aby już nie kandydować. Sam Michał Grześ podkreślał z kolei, że zdecydował się zakończyć pracę w Radzie na podstawie swojej decyzji. - Życie jest piękne, a Rada Miasta nie jest pępkiem świata - stwierdził Grześ.

W imieniu prezydenta, zastępców, skarbnika, sekretarza Miasta podziękowania radnym złożył zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. Jego zdaniem była to najtrudniejsza kadencja samorządu, w czasie której wydarzyły się: pandemia, wojna za naszą wschodnią granicą, niepokoje społeczne.

Na zakończenie przewodniczący RMP Grzegorz Ganowicz złożył podziękowania pracowniczkom i pracownikom Biura Rady Miasta, bez których nie była by możliwa sprawna działalność Rady.

Pierwsza sesja Rady Miasta Poznania VIII kadencji odbyła się 19 listopada 2018 roku.

Pierwsza Sesja Rady Miasta Poznania IX kadencji (wybranej 7 kwietnia br.) zostanie zwołana między 1 a 7 maja.

oprac. red.