23 marca - DZIEŃ OTWARTY w poznańskiej spalarni

W sobotę 23 marca 2024 r. ITPOK po raz kolejny otwiera się na mieszkańców. Zapraszamy do zwiedzenia instalacji.

1 - grafika artykułu
1

Jak to się dzieje, że z odpadów wrzucanych do czarnych pojemników powstaje energia elektryczna i energia cieplna? W jaki sposób odpady są spalane, by nie szkodziły naszemu zdrowiu i nie zatruwały powietrza? Co by było, gdybyśmy nie mieli w Poznaniu spalarni? Odpowiedzi na te i całą masę innych pytań będzie można uzyskać podczas zwiedzania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Miasto Poznań i firma PreZero Zielona Energia zapraszają na Dzień otwarty w ITPOK przy ulicy Energetycznej 5. Spalarnię można będzie odwiedzić w sobotę, 23 marca, w godzinach od 9.00 do 15.30.

Zwiedzanie będzie możliwe po wcześniejszym zapisaniu się. Rejestracji na konkretną godzinę można dokonać samodzielnie, przez internetowy formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny TUTAJ

Dni otwarte ITPOK - PreZero Zielona Energia sp. z o.o. (prezero-zielonaenergia.pl)

Liczba miejsc jest ograniczona. Z jednego adresu mailowego można zapisać maksymalnie 4 osoby. Potwierdzenie zapisu zostanie wysłane na podany podczas rejestracji adres mailowy. Goście odwiedzający spalarnię muszą mieć ukończone 7 lat. Organizatorzy proszą również o przybycie w butach na płaskiej podeszwie.

Wycieczka po ITPOK będzie składała się z prezentacji oraz spaceru po spalarni z udziałem przewodnikiem. Całość potrwa około godziny. Będzie można m.in. wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady, przyjrzeć się działaniu operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka odpadów.

Krótko o instalacji
ITPOK to nowoczesne, ekologiczne i bezpieczne zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych oraz ich efektywne wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. To jedyna w Polsce spalarnia odpadów komunalnych zrealizowana w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Roczna wydajności ITPOK to 210 000 ton odpadów. Instalacja wpisuje się w ideę zrównoważonego gospodarowania odpadami i jest ostatnim etapem postępowania z odpadami zmieszanymi, w którym - dzięki odzyskowi energetycznemu - odpady stają się zasobem służącym do produkcji energii.