Konkurs Stukot '56 - trwa nabór

Trwa nabór kandydatów do czwartej edycji Nagrody Stukok '56 - wyróżnienia dla osób i organizacji, które współcześnie niosą wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Zgłoszenia można przesyłać do 8 czerwca 2025 r. Statuetki zostaną wręczone podczas gali 23 czerwca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Na białym tle czerwony czarny napis STUKOT, pod nim czerwony napis "'56 zgłoś swojego kandydata". Całość ujęta w czerwoną ramkę. - grafika artykułu
Trwa nabór na kandydatów do nagrody Stukot '56 / fot. MPP

O konkursie

Nagroda Stukot '56 jest powstała po to, aby promować wartości tych, którzy protestowali w wypadkach poznańskich w 1956 roku. Te wartości znalazły swój wyraz w hasłach wpisanych na pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 oraz stały się nazwami kategorii, w których przyznawana jest nagroda.

Kategorie

Honorowa nagroda Stukot '56 jest przyznawana raz w roku w trzech kategoriach:  

"O Boga"

  • Dla osób dających szczególne świadectwo wiary, 
  • Dla osób stających w obronie praw do wolności wyznania,  
  • Dla osób zabiegających o dialog międzyreligijny i pokojowe współistnienie różnych wyznań.  

"Za wolność"

  • dla osób zasłużonych dla niepodległości i bezpieczeństwa swojej Ojczyzny, 
  • dla osób wykazujących się wyjątkową troską o Dobro Wspólne poprzez zaangażowanie dla kraju lub społeczności lokalnych, 
  • dla osób, które wykazały się bohaterstwem w obronie drugiego człowieka. 

"Za prawo i chleb"

  • dla osób podejmujących wyjątkowe działania na rzecz potrzebujących, 
  • dla osób zabiegających o sprawiedliwość społeczną.

Nazwa konkursu

Nazwa konkursu nawiązuje do charakterystycznego stukotu okuloków (czyli drewnianych chodaków) o bruk poznańskich ulic. Był to dźwięk, którymi rozbrzmiewały poznańskie ulice podczas pochodu robotników w kierunku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.  

Laureaci nagrody są "stukotem dla współczesnych", ponieważ swoją postawą i dokonaniami świadczą o wartościach, które prezentowali sobą uczestnicy Poznańskiego Czerwca "56. Wśród zwycięzców są osoby, które brały udział w tych wydarzeniach.

Nagroda

Nagroda ma formę statuetki oraz dyplomu. Autorem statuetki jest poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala. Ma ona formę drewnianego chodaka, który w poznańskiej gwarze jest znany pod nazwą okulok. W takich butach poznańscy robotnicy Zakładów Metalowych im. Józefa Stalina pracowali i wyszli na ulice 28 czerwca 1956 r.  

Stukot poznańskich okuloków stał się jednym z symboli Poznańskiego Czerwca, dlatego też uwieczniono go pod postacią statuetki.

Zgłoś swojego bohatera

W konkursie mogą wziąć udział osoby lub organizacje, które swoją działalnością wyróżniają się zaangażowaniem w pracę na rzecz drugiego człowieka, całego społeczeństwa i przyszłości.  

Kandydata na nagrodę może zgłosić każdy. Wystarczy wejść na stronę www.stukot56.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. W formularzu należy wpisać swoje dane, wybrać kategorię, temat i uzasadnić swój wybór.

Kandydatów można zgłaszać do 8 czerwca 2024.

Organizatorzy i mecenasi nagrody

Organizatorem konkursu Stukot'56 jest Wielkopolskie Muzem Niepodległości z siedzibą w Poznaniu. 

Mecenasami nagrody są: Miasto Poznań, H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych sp z o.o, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.  

Mecenasem Gali jest Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Gala wręczenia nagród odbywa się w targowej "Iglicy", która jest symbolem i jednocześnie niemym świadkiem wydarzeń Czerwca "56.