Noc Muzeów w oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

17 maja w Poznaniu odbędzie się Noc Muzeów, jak co roku, udział w wydarzeniu biorą także wszystkie oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. To wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć interesujące i często niedostępne eksponaty. Dodatkowo jest to szansa, żeby poznać historię Poznania zupełnie za darmo. Zachęcamy do zapoznania się z programem muzealnych wydarzeń, które będą dostępne od 17:00 do 24:00. 

Kobieta przebrana za robotnicę trzyma transparent "Chemy chleba!!!". Dwóch mężczyzn ubranych w stroje robotnicze i kobieta ubrana w strój pielęgniarki. Pozują na tle starego tramwaju. - grafika artykułu
Noc Muzeów we wszystkich oddziałach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości / fot. WMN

W tym roku Muzeum zachęca rodziny z dziećmi do udziału w spacerze razem z Generałem Stanisławem Taczakiem. Zbiórka o godzinie 16:00 pod kościołem św. Marcina, spacer zakończy się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, gdzie zostanie zaprezentowana wystawa czasowa poświęcona Taczakowi. To tylko przedsmak tego, co czeka na zwiedzający w czasie Nocy Muzeów.  

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 

Od 17:00 do północy zachęcamy do indywidualnego zwiedzania wystawy stałej oraz wystawy czasowej poświęconej Generałowi Taczakowi. Ekspozycja prezentuje zaangażowanie Stanisława Taczaka w odzyskanie niepodległości z uwypukleniem decyzji, które wpłynęły na powołanie go na stanowisko głównodowodzącego powstania wielkopolskiego. To ostatnia szansa, żeby zwiedzić tę wystawę.

Od 16:00 do 17:00 dzieci będą mogły wziąć udział w spacerze angażującym "O Stasiu, który został generałem". Na spacerze czekają zadania, łamigłówki i niespodzianki, a przewodnikiem będzie sam generał Taczak. Zbiórka o godzinie 16:00 pod kościołem św. Marcina. Obowiązują zapisy na numer: 691 266 779 lub mailowo: edukacja@wmn.poznan.pl

To nie wszystko, przed budynkiem Muzeum od 17:00 do 21:30 stanie zrekonstruowany punkt werbunkowy, pokaz musztry oraz prezentacja wyposażenia ówczesnych żołnierzy. 

O 18:00 rozpocznie się rodzinna gra muzealna na wystawie czasowej o generale Taczaku. W zabawie może wziąć udział maksymalnie 10 drużyn! Grupy, od dwóch do pięciu osób, otrzymają karty z zadaniami, których rozwiązanie znajduje się między eksponatami. 

Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec "56 

Oprócz indywidualnego zwiedzania Muzeum zaprasza na udział w warsztatach i wykładach poświęconym historii Poznańskiego Czerwca "56.  

O 17:00 odbędą się warsztaty "Poznajemy zabawki naszych dziadków", to prawdziwa podróż w czasie, to czasów naszych babć i dziadków. Uczestnicy dowiedzą się, jakimi zabawkami bawili się nasi przodkowie oraz jak własnoręcznie robiono zabawki. W zajęciach może wziąć udział 15 osób, zapisy telefoniczne na numer: +48 61 8529 464. 

Następnie zachęcamy do wzięcia udziału w nocnym wykładzie "Co kryją muzealne magazyny". To dobra okazja, żeby obejrzeć dotąd niedostępne eksponaty muzealne. W trakcie oglądania magazynów będzie można posłuchać wyjątkowej historii o Poznańskim Czerwcu. Wykład rozpocznie się o 21 i potrwa godzinę. Grupa maksymalnie do 20 osób, zapisy telefoniczne na numer: +48 61 8529 464.  

Przez cały wieczór będzie można wziąć udział w grze terenowej po stałej ekspozycji Muzeum. Każda chętna osoba po wejściu do środka może pobrać kartę ze wskazówkami, gdzie szukać ukrytych punktów z zagadkami. Poprawnie rozwiązane zadania zawierają literki, z których można ułożyć hasło.  

Przeciwatomowy schron dla władz Miasta Poznania i Galeria plakatu z okresu Socjalizmu

Warto wybrać się do schronu, żeby wziąć udział w półgodzinnym oprowadzaniu po Galerii plakatu z okresu socjalizmu. Oprowadzanie rozpocznie się o 17:00. W pierwszej sali prowadzący pokaże plakaty, które stworzone zostały zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50. W drugim pomieszczeniu zaprezentowane zostaną plakaty filmowe oraz polskiej szkoły plakatu. Ostatnia sala to sala odwilżowa, gdzie prezentowane są plakaty stworzone w latach 60., a więc w okresie właśnie potocznie nazywanym "odwilżą", która w polskiej sztuce zaczęła się w roku 1955. 

Po wejściu do środka chętni mogą pobrać kartę z grą terenową. Każda prawidłowa odpowiedź będzie zawierała literkę, a po połączeniu wszystkich rozwiązań powstanie hasło. 

Muzeum Uzbrojenia 

Na Cytadeli, o pełnych godzinach (17:00, 18:00, 19:00) będzie można obejrzeć specjalnie przygotowane pokazy dynamiczne pojazdów historycznych z kolekcji muzeum. Na miejscu pojawi się kilkadziesiąt pojazdów wojskowych i systemów uzbrojenia: pojazdów pancernych, samochodów specjalnego przeznaczenia, samolotów i śmigłowców oraz artylerii. Nie zabraknie czołgów, a niektóre z nich będzie można obejrzeć od środka.  

Wokół zabytkowych pojazdów będą chodzić odtwórcy historyczni, którzy zaprezentują umundorowanie, uzbrojenie i wyposażenie różnych formacji wojskowych.  

Muzeum Armii "Poznań" 

Wieczór w Muzeum Armii "Poznań" obejmie archiwalne zdjęcia dowódców i żółnierzy spod Brochowa, Sochaczewa, Wólki Węglowej oraz wielu innych pól bitewnych Armii. Na szczególną uwagę zasługuje zespół eksponatów pobojowiskowych znad Bzury. Te drobne niekiedy obiekty - odłamki pocisków, szczątki pasów, bagnetów, manierek ciągle budzą refleksje i wzruszenie.  

Muzealne Centrum Edukacyjne 

W ramach Nocy Muzeów zaprasza na dwie projekcje filmowe przedstawiające losy utraconych i odzyskanych dzieł sztuki. Filmy powstały we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. 

O 19:00 zostanie puszczony film pt. "DirkBouts. Dyptyk" (2023, reż. Paweł Wróbel). To dramatyczna historia utraty dzieł "MaterDolorosa" i "Ecce Homo" z kolekcji rodziny Czartoryskich z Gołuchowa. O 19:30 zachęcamy do obejrzenia filmu "Walka postu z karnawałem" (2022, reż. Paweł Wróbel", który opowiada o wojennych losach obrazu Petera Breughla młodszego z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Więcej informacji o Nocy Muzeum w oddziałach znajuje się na stronie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.