Wypełnij geoankietę dotyczącą mobilności!

Badanie naukowe ma na celu zbadanie potencjalnych zmian nawyków w codziennej mobilności czy upowszechniania się pojazdów elektrycznych!

Na obrazku widać rowerzystę na pierwszym planie, na kolejnym samochód, a w oddali autobus. Świeci słońce. Zdjęcie obfituje w zieleń. - grafika artykułu
Celem ankiety jest zbadanie potencjalnych zmian nawyków w codziennej mobilności poznanianek i poznaniaków

Ankieta realizowana jest w oparciu o projekt "Sprawiedliwe przejście na elektromobilność" - Inclusive Transition to Electric Mobility (ITEM). Jednym z założeń projektu jest dyskusja oraz znalezienie potencjalnych rozwiązań na temat przyszłości ulic, czy powinno się je zwężać czy może poszerzać; tworzyć nowe stacje dla hulajnóg elektrycznych czy może zakazać ich używania; poświęcić więcej uwagi kierowcom, rowerzystom czy może elektrycznym autobusom. 

Pozyskanie takich danych, może pomóc odwzorować rzeczywiste nawyki poruszania się po Poznaniu i okolicach oraz pogląd mieszkańców na nowe trendy w miejskiej mobilności, a także beneficjentów, jak i tych którzy tracą na potencjalnych zmianach.

W badaniu znajdują się pytania m.in.: dotyczące dostępności różnych miejsc oraz środków transportu (w tym tych elektrycznych), zaspokojenia potrzeb dotyczących przemieszczania się i skali wykluczenia transportowego, oceny nowych trendów w transporcie, takich jak upowszechnianie się aut, rowerów i hulajnóg elektrycznych, wprowadzenia nowych regulacji, oceny transportu w Poznaniu z perspektywy sprawiedliwości społecznej.

Badanie realizowane jest za pomocą geoankiety, czyli ankiety internetowej pozwalającej na oznaczanie na mapie miejsc odwiedzanych w najbliższej okolicy, a także rysowanie kształtu potencjalnych stref z nowymi regulacjami. Jest to dodatkowa możliwość cyfrowego wypełnienia ankiety. Skierowana jest do mieszkanek i mieszkańców Poznania lub jednej z gmin powiatu Poznańskiego. Czas wypełnienia ankiety zależy od tego, jakie tematy osoba wypełniająca wskaże jako te, które najbardziej ją interesują. Można ją uruchomić na komputerze i urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach itp.). 

Najważniejsze wyniki badania zostaną upublicznione, a wnioski przekazane do urzędu miasta i związku metropolitalnego.

Badania prowadzone są już obecnie nie tylko w Poznaniu, ale także Oslo, Utrechcie i Bristolu. Realizują je Uniwersytet. im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Heksagon Research, we współpracy z Instytutem Ekonomii Transportu w Oslo i Uniwersytetami w Oksfordzie i Utrechcie. Partnerem projektu jest Poznań CityLab. Weź udział w badaniu "Inkluzywne przejście na mobilność elektryczną" do końca lutego.

Więcej informacji o projekcie znajdziesz na stronie Inclusive Transition To Electric Mobility.

Osoba do kontaktu z Heksagon Research: dr Filip Schmidt, filip.schmidt@amu.edu.pl, tel. 502762299 
Osoba do kontaktu z UAM: dr Marek Jaskólski, marek.jaskolski@amu.edu.pl

MR