Prof. Glenn Patterson (Irlandia Północna) 04.12.2013

Glenn Patterson (urodzony w 1961 roku) jest pisarzem i badaczem kultury z Irlandii Północnej, który jak dotąd opublikował osiem powieści, wspomnienia swoich dziadków oraz zbiór artykułów literacko-publicystycznych, które wcześniej ukazywały się w: The Guardian, The Observer, The Irish Times czy The Independent. Obecnie nadal pisuje felietony do wyżej wymienionych gazet, dlatego też jest uznawany za jednego z najprężniejszych komentatorów współczesnego Belfastu jak i całej Irlandii Północnej. Jest autorem m.in. Fat Lad (Grubas 1992), The International (Hotel International, 1999), Number Five (Numer Pięć, 2003) oraz biografii swoich dziadków Once Upon a Hill. Love in Troubled Times (Pewnego Razu na Wzgórzu. Miłość w Czasach Zamieszek, 2008). Jest on także autorem kilku sztuk i opowiadań pisanych dla trzeciego i czwartego programu radia BBC oraz współautorem scenariusza do filmu Good Vibrations, który wszedł na ekrany kin w 2012. Obecnie wykłada na Queen's University Belfast. W ramach Akademickiego Poznania wygłosi wykład pt.: "Building the past in fiction" (Budowanie przeszłości w literaturze).

Glenn Patterson jest profesorem "creative writing" (pisania kreatywnego) w Queen's University, w Belfaście, od 1994 roku do chwili obecnej. W 2008 został nagrodzony członkostwem w Lannan Literary Fellowship, a w 2006 został członkiem prestiżowego stowarzyszenia pisarzy irlandzkich Aosdána. W Irlandii jest to jedno z największych wyróżnień jakie może spotkać pisarza i badacza kultury w Irlandii.

Był jednym z dwóch pisarzy którzy zostali wytypowani przez British Council i Arts Council do uczestnictwa w 'Literaturexpress Europa 2000' międzynarodowym programie literackim, który min. gościł w Warszawie w 2000 roku (ale nigdy nie był w Poznaniu).

W przeszłości był także pisarzem rezydentem w The Community for Lisburn and Craigavon pod przewodnictwem Arts Council w Irlandii Północnej oraz pisarzem rezydentem na Uniwersytecie w East Anglia oraz na Uniwersytecie w Cork. Takie pozycje łączą się zawsze z wykładaniem przedmiotów kulturowych oraz tzw. creative writing.

Dwukrotnie przewodniczył Council's Annual Walberberg Seminar, jest to jedno z największych corocznych wydarzeń artystycznych z udziałem pisarzy anglojęzycznych organizowane przez British Council.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej