Prof. Maurice Bourgue (Francja) 24.04.2014

Maurice Bourgue - profesor w klasie oboju Konserwatorium w Paryżu i Genewie.

Po ukończeniu studiów w CNSM Konserwatorium Paryskim (z najwyższymi wyróżnieniami w klasie oboju oraz muzyki kameralnej), Maurice Bourgue zdobywa pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach w Genewie 1963, Birmingham 1965, Monachium 1967, Pradze 1968 i Budapeszcie 1970. Powołany pierwszym solowym oboistą Orkiestry Paryskiej w 1967 roku. Opuszcza ją w 1979 roku, by poświęcić się wyłącznie karierze solowej oraz pracy jako profesor w CNSM Konserwatorium Paryskim. Grał we wszystkich najważniejszych, prestiżowych salach koncertowych na całym świecie z najsławniejszymi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak Krips, Abbado, Berenboim, Gardiner, Chailly. Maurice Bourgue był także bardzo aktywny w dziedzinie pedagogiki muzycznej.

Poza swoją stałą działalnością w Konserwatoriach w Paryżu i Genewie, był dyrektorem Międzynarodowej Akademii Muzyki Kameralnej Bohuslav Martinu w Czechach przez około dziesięć lat. Wykładał w głównych szkołach muzycznych całego świata, w tym w Conservatoire National Superieur de Paris, Conservatoire de Musique de Geneve, Guildhall School of Music i Franz Liszt Academy of Music.

Dziś, dzięki swojej reputacji jako pedagoga, udziela bardzo wielu kursów mistrzowskich na całym świcie, gdzie wielu muzyków z różnych środowisk przybywa by kształcić się na jego wykładach. Ostatnio Bourgue został zaproszony do współpracy ze słynnymi orkiestrami, głównie w Europie, jako dyrygent.

Jako założyciel i lider oktetu instrumentów dętych, który nosił jego imię, brał udział w niezliczonej ilości koncertów i nagrań na całym świecie.

Nagrywał między innymi dla EMI, Decca, DGG, Philips, Nimbus, Verany, Calliope, Nippon, Columbia i otrzymał kilka nagród Akademii Charles Gros. Uczestniczył w prestiżowych wykonaniach (Dyptyk Henri Dutilleux w Besançon, Nowym Jorku, Paryżu, Concert à Quatre Oliviera Messiaen w Wiedniu i Monachium).

Albinoni: 12 Concertos Op. 7 (1992)

Albinoni: 6 Oboe Concertos

Master Of the Oboe

Zelenka: Orchestral Works, Trio Sonatas/Camerata Bern (1973)

Complete Beethoven Edition Vol.15 - Wind Music.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej