Wildecki totem multimedialny

Od 1 lutego przy skwerze Marii Rataj, u zbiegu ulic Spychalskiego i Górna Wilda uruchomione zostanie urządzenie służące popularyzacji historii i walorów turystycznych tej dzielnicy.

Wildecki totem multimedialny - grafika artykułu
Wildecki totem multimedialny

Pilotażowy projekt instalowania i uruchamiania totemów multimedialnych - urządzeń służących prezentacji wirtualnych wystaw stawianych na terenie poszczególnych dzielnic naszego miasta, zainicjowany został przez Mariusza Wiśniewskiego, zastępcę prezydenta Poznania. Jego zdaniem takie urządzenia są nowoczesną formą odkrywania i upowszechniania bogatej, lokalnej historii dzielnic, formą przypominania zasłużonych postaci, czy promowania unikatowych walorów turystycznych najatrakcyjniejszych części miasta. Forma ta w czasach pandemii ma również dodatkową pozytywną cechę , ponieważ jest bezkontaktowa i całkowicie bezpieczna.

Pierwszy z totemów został postawiony przy wildeckim skwerze Marii Rataj. Od 1 lutego prezentowana na nim będzie testowa prezentacja z archiwalnymi fotografiami Wildy. W drugiej połowie lutego uruchomiona zastanie ekspozycja umożliwiająca porównanie dawnych, najbardziej charakterystycznych wizerunków Wildy z ich współczesnymi odpowiednikami. W planach są także kolejne prezentacje poświęcone m.in. Wildzie w czasach PRL, patronom wildeckich ulic oraz najcenniejszym wildeckim obiektom architektonicznym.

Operatorem i opiekunem merytorycznym urządzenia jest Wydawnictwo Miejskie Posnania, które chce zaprosić do współpracy również lokalnych twórców, dla których totem może stać się swoistą witryną ich artystycznych dokonań. Jeśli totem spełni zamierzenia inicjatorów i realizatorów projektu, w kolejnych latach podobne urządzenia pojawią się w innych miejscach na terenie miasta.

oprac. red. 

sieci społecznościowe