Spotkanie młodych ekologów

Uczniowie 3 szkół przeszli warsztaty ekologiczne w Urzędzie Miasta Poznania pod okiem Macieja Wudarskiego - Zastępcy Prezydenta  Poznania.

Co zrobić ze śmieciami podczas wycieczki w lesie, jak dbać o środowisko, dlaczego dymiące kominy to zły znak i... na czym polega praca zastępcy prezydenta Poznania - te i wiele innych pytań zadali członkowie Klubów Młodych Ekologów.

spotkanie młodych ekologów - grafika artykułu
spotkanie młodych ekologów

Okazało się jednak, że miłośnicy środowiska, mimo że bardzo młodzi (w spotkaniu brali udział uczniowie klasy IB SP 89, IIE SP 28 oraz IID SP 74), doskonale wiedzą, jak należy dbać o środowisko. Opowiedzieli Prezydentowi, jak sprzątają okolice swoich szkół i jak pomagają rodzicom segregować śmieci. Nie mieli też najmniejszych wątpliwości, że jeśli podczas wycieczki do lasu nie znajdą kosza, by wyrzucić papierek po kanapce czy butelkę po napoju, to śmieci powinni zabrać ze sobą.

Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP, sprawdzał z kolei, czy dzieci wiedzą, czym wolno palić w piecach, a czym nie. Okazało się, że doskonale wiedzą, jak szkodliwy jest gęsty, ciemny dym unoszący się z niektórych kominów.
- Może on świadczyć o tym, że w piecu palą się rzeczy, które nie powinny tam trafić, jak na przykład śmieci - wyjaśniał dyrektor Kurek. - Gdy widzimy taki dym, należy natychmiast powiadomić o tym straż miejską.

Dzieci bardzo interesowały się też pracą prezydenta: pytały, co prezydent robi i ile godzin musi pracować. Maciej Wudarski opowiadał, że to bardzo odpowiedzialna i ciężka praca, trwająca praktycznie przez cały dzień, a zadań jest tak dużo, że prezydent musi mieć zastępców, by mu w tym pomagali. Przekazał także dzieciom specjalne pozdrowienia od prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Dzieci zwiedziły również urząd miasta, a na zakończenie dostały od Wartusia, maskotki strażników miejskich, pamiątki z pobytu w urzędzie.

Lilia Łada/biuro prasowe