Smog nad Poznaniem: przekroczenie poziomu informowania i stanu dopuszczalnego

W Poznaniu może się utrzymywać przekroczenie poziomu informowania stężeń szkodliwych dla zdrowia pyłów PM10.

Smog nad Poznaniem - grafika artykułu
Smog nad Poznaniem

Stacje pomiarowe już 15 lutego wskazywały przekroczenia.

- W Kaliszu i w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego przekroczony został poziom informowania dla pyłu PM10, dla czasu uśredniania 24 godziny, wynoszący 200 µg/m3 - - tłumaczy Maja Niezborała z Wydziału Ochrony Środowiska UMP. - Natomiast w Borówcu, Koninie, Pile i Poznaniu przy ul. Polanka odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny, który wynosi 50 µg/m3.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2012 r. określa poziom dopuszczalny oraz poziom alarmowy i poziom informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego. O tym ostatnim mówimy, gdy poziom pyłu przekroczy 200 µg/m3.  Taką sytuację mamy w Poznaniu dziś, a ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne (bardzo słaby wiatr) ten poziom i związana z tym konieczność poinformowania o tym społeczeństwa może się utrzymywać także jutro.

- Można przebywać na zewnątrz, jednak lepiej powstrzymać się przed aktywnością fizyczną i wysiłkiem na powietrzu - wyjaśnia Maja Niezborała.

Wydział Ochrony Środowiska UMP apeluje do mieszkańców, by - jeśli posiadają ogrzewanie elektryczne, gazowe lub z sieci miejskiej - przestali korzystać z pieców węglowych i kominków. Ci, którzy posiadają tylko ogrzewanie węglowe, powinni spalać w nim wyłącznie węgiel dobrej jakości. Zgodnie z ustawą o odpadach kategorycznie zabronione jest spalanie w paleniskach domowych jakichkolwiek odpadów, w tym płyt wiórowych, pilśniowych i impregnowanego drewna z mebli czy palet.

Podczas wysokiego stężenia zanieczyszczeń nie powinno się korzystać z pojazdów napędzanych silnikami Diesla, które nie są wyposażone w filtry cząstek stałych. Emisja zanieczyszczeń z tego rodzaju silników jest 100 razy większa niż z silników benzynowych.

Lilia Łada/biuro prasowe/WOŚ UMP

Czytaj także:

Czy Poznaniowi potrzebna jest uchwała antysmogowa?

Jak odczytywać pomiary jakości powietrza w Poznaniu?

sieci społecznościowe