Teresa Zarzeczańska-Różańska Honorową Obywatelką Miasta Poznania

Honorową Obywatelką Miasta Poznania zostanie Teresa Zarzeczańska-Różańska - pływaczka, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski. Tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymają: Hieronim Kowalski, Barbara Napieralska, prof. Elżbieta Nowicka, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz - symbolicznie - wszyscy, którzy zaangażowali się w bezpośrednią walkę z pandemią COVID-19, ryzykując własnym zdrowiem i życiem.

Na zdjęciu Teresa Zarzeczańska-Różańska, której Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania wręcza dyplom - grafika artykułu
Teresa Zarzeczańska-Różańska w lutym 2020 otrzymała tytuł Superseniora Poznańskiego Sportu

Podczas wtorkowej (1 czerwca) sesji radni zdecydowali, że Honorową Obywatelką Miasta Poznania zostanie Teresa Zarzeczańska-Różańska, znakomita pływaczka związana ze stolicą Wielkopolski. Honorowe obywatelstwo - podobnie jak tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania - zostaną wręczone podczas uroczystej sesji. 

Teresa Zarzeczańska-Różańska to pierwsza polska zawodniczka, która przepłynęła kanał La Manche. Była zawodniczką sekcji pływackiej Lecha Poznań, z którym zdobyła swoje największe osiągnięcia sportowe, specjalizując się w stylu klasycznym. Uprawiała także łucznictwo i bieganie. Zdobywała tytuły mistrzyni Polski w nurkowaniu swobodnym. Odnosiła także sukcesy w maratonach pływackich Marynarki Wojennej RP. Choć kwalifikowała się na olimpiadę, władze PRL przez lata nie przyznawały jej paszportu. 30 sierpnia 1975 roku jako pierwsza reprezentantka Polski oraz czwarta kobieta w historii przepłynęła kanał La Manche, pokonując trasę w czasie 11 godzin 10 minut, w asyście sędziego i asekurującego kutra.

W 1985 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W październiku 2019 roku Teresę Zarzeczańską - Różańską uhonorowano Złotym Hipolitem, przyznawanym przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego z siedzibą w Poznaniu, a w lutym 2020 kapituła Poznańskiej Gali Sportu nadała jej tytuł Superseniora Poznańskiego Sportu.

Zasłużeni dla Miasta Poznania

Przyznano też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania. Otrzymają je:

Hieronim Kowalski, instruktor i pilot samolotowy i szybowcowy. Podczas II wojny światowej, razem z 6 Batalionem Pontonowo - Mostowym dwunastoletni Hieronim Kowalski dotarł do Berlina i podczas bitwy o stolicę Niemiec służył jako łącznik. W uznaniu zasług nadano mu stopień kaprala. Kolejne lata życia poświęcił edukacji oraz rozwijaniu umiejętności lotniczych. Po maturze przyjęty został do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu, a po jej ukończeniu powrócił do macierzystego 1 Pułku. Po awansie na stopień kapitana Hieronim Kowalski rozpoczął szkolenie teoretyczne i loty kontrolne na samolotach MiG-21. Następnie szkolił innych kandydatów na pilotów w całej Polsce, będąc jednym z pierwszych instruktorów tego typu maszyn. Dołączył też do Aeroklubu Poznańskiego, gdzie uzyskał uprawnienia instruktora szybowcowego i samolotowego. Dzięki jego staraniom i ambicjom Poznań ma ugruntowaną opinię prężnie działającego ośrodka lotniczego. Za wieloletnią działalność instruktorską otrzymał w 2009 roku Wyróżnienie Honorowe im. Dedala - jest to najwyższa forma uhonorowania instruktorów lotniczych. Hieronimowi Kowalskiemu przyznano też liczne odznaczenia państwowe i wojskowe, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Orderu Virtuti Militari.

Barbara Napieralska, działaczka NSZZ "Solidarność" i  wiceprezes poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.  Gdy wprowadzono stan wojenny, niezwłocznie  przystąpiła do pomocy represjonowanym. 14 grudnia 1981 r. sama została internowana. Po zwolnieniu kontynuowała działalność związkową - redagowała "Rezonans" i podziemne pismo TZR "Solidarność- Poznań", przepisywała  i  kolportowała  podziemne druki oraz angażowała się w pomoc osobom represjonowanym przez władze komunistyczne. Jest pełnomocnikiem Zarządu Regionu Wielkopolska ds. kombatanckich, archiwizacji i historii "Solidarności", Przewodniczącą Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, członkiem - założycielem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych oraz wiceprezesem poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016). Uhonorowano ją Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) oraz Medalem Pro Patria (2019).

Prof. Elżbieta Nowicka - historyk literatury, zatrudniona w Instytucie Filologii Polskiej UAM, w Zakładzie Literatury Romantyzmu. Naukowo i dydaktycznie zajmuje się historią literatury, teatru dramatycznego i opery. Od 2011 roku kieruje Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM. Interdyscyplinarność badań łączy z integracją różnych środowisk naukowych w Polsce oraz współpracą z badaczami z zagranicy. Jest organizatorką seminariów naukowych, w swoim dorobku ma sześć książek, opublikowała też kilkadziesiąt artykułów w najważniejszych czasopismach naukowych. Od 2012 nieprzerwanie kieruje również Wydziałowym Studium Doktoranckim na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Jest członkiem PTPN oraz Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz - prawniczka, profesor nauk prawnych, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Studia prawnicze ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a w 1971 roku obroniła doktorat. Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych uzyskała w 1982 roku, a w 1995 roku nadano jej tytuł profesora. Od ukończenia studiów magisterskich jest związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na jej dorobek naukowy składa się ponad 80 pozycji, jest autorką lub współautorką kilkunastu książek, w tym podręczników akademickich. Prof. Sławomira Wronkowska-Jaskiewicz była wieloletnim członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W roku 2010 została wybrana przez Sejm RP na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Funkcję tę pełniła do 2019 roku. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową za Zasługi dla Legislacji. Wyróżniona medalem Homini Vere Academico, przyznawanym przez Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W hołdzie walczącym z pandemią

Symbolicznie też uhonorowano wszystkich, którzy zaangażowali się w bezpośrednią walkę z pandemią Covid-19, ryzykując własnym zdrowiem i życiem. Tytuł Zasłużonych dla Miasta Poznania trafi więc do przedstawicieli zawodów medycznych oraz pracowników socjalnych i  wolontariuszy, którzy od ponad roku każdego dnia toczą nierówną walkę o poprawę sytuacji epidemiologicznej. 

Badania przeprowadzane w Europie jednoznacznie wskazują, że pracownicy ochrony zdrowia byli w największym niebezpieczeństwie, jeśli chodzi o możliwość zakażenia się wirusem SARS-CoV-2. Stres i przewlekłe zmęczenie już od ponad roku codziennie towarzyszą bohaterom walki z pandemią. Ostatnie miesiące to także nowe, niezidentyfikowane problemy społeczne i socjalne lub nasilenie już istniejących. Instytucje pomocowe, ich pracownicy oraz wolontariusze w niecodziennych czasach realizowali swoje zadania. Mimo zmiany warunków pracy wykonywali swoje powinności, wykazując się zaangażowaniem, odwagą i kreatywnością. 

Przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Poznania jest wyrazem wdzięczności, podziwu i szacunku za ich heroiczną postawę.

AW