• Wizyta studyjna przedstawicieli Raanana w Poznaniu

W dniach 14-20.01.2019 r. Poznań odwiedziła Sigalit Slubski, dyrektor centrum kulturalnego z Raanana. Pani Slubski wzięła udział jako prelegentka w Dniach Judaizmu w Poznaniu oraz w spotkaniach roboczych poświęconych planowanej w 2019 r. wymianie szkolnej. Trwa ustalanie szczegółów wyjazdu poznańskiej młodzieży do Raanana i rewizyty młodzieży z Raanana w Poznaniu.


  • Wręczenie medali "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" i spotkanie z przedstawicielami Ambasady Izraela w Polsce

25 października 2019 r. w Urzędzie Miasta odbyła się uroczystość wręczenia medali "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" przez przedstawicieli Ambasady Izraelskiej w Polsce. W uroczystości wziął udział Prezydent Jacek Jaśkowiak. Medale odebrało pięć rodzin laureatów.

Tego samego dnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Ambasady Izraela w Polsce (m.in. Emil René Jeżowski, Dyrektor Biura Wiceambasador, Departament Edukacji i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Irit Yakhnes, Attaché ds. Dyplomacji Publicznej) z Przewodniczącym Rady Miasta Grzegorzem Ganowiczem i Zastępczynią Prezydenta Miasta Poznania Katarzyną Kierzek-Koperską.

W trakcie spotkania podsumowano projekt wymiany młodzieżowej uczniów szkół z Poznania i Raanana. Efekty inicjatywy podsumowały Sigalit Slubski, Dyrektor Centrum Kultury Mishkan w Raanana oraz Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, a także uczestnicy projektu.


Projekt współpracy między szkołami z Poznania i Raanana.

Miasto Poznań i izraelskie miasto Raanana od roku 2010 łączy umowa partnerska. Dotychczasowa współpraca rozwijała się przede wszystkim w dziedzinie kultury. W tym roku poszerzyliśmy ją o wymianę młodzieży szkolnej z naszych miast, w której udział wzięło 24 poznańskich i 24 izraelskich uczniów wraz z opiekunami. Szkoły biorące udział w wymianie: VIII Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Ch. de Gaulle'a w Poznaniu, Zespół Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego w Poznaniu, Zespół Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w Poznaniu. Celem projektu było przede wszystkim wspólne działania i aktywności integrujące -udział w warsztatach o charakterze artystycznym, rozwijanie umiejętności językowych, wzajemne poznawanie i przybliżanie kultury
polskiej i izraelskiej; poszerzenie wiedzy na temat kraju, kultury, cywilizacji.

Na przełomie maja i czerwca młodzież i nauczyciele 4 poznańskich szkół średnich gościli w Raanana. W trakcie swojej wizyty spotkali się między innymi z Ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Izraelu,  władzami miasta Raanana, przedstawicielami Instytutu Polskiego. Nasi uczniowie wrócili pełni niezapomnianych wrażeń, bogatsi o nowe znajomości i spotkania z monumentalną przeszłością Izraela.

W październiku, w ramach rewizyty, do Poznania przylecieli izraelscy uczniowie i ich opiekunowie. W ramach programu goście zwiedzili Poznań, wzięli udział w  warsztatach poezji Wisławy Szymborskiej, w warsztatach zorganizowanych przez Centrum Kultury CK Zamek, w Muzeum Narodowym, na Uniwersytecie Artystycznym, w warsztatach chóralnych a także odwiedzili goszczące ich poznańskie szkoły. Młodzież z Raanana wraz z poznańskimi kolegami wspólnie zwiedziła Warszawę oraz wzięła udział w zajęciach aktywizujących w Rogalinie. Młodzież wraz z opiekunami przygotowała wystawę prac plastycznych i wzięła udział w uroczystym zakończeniu projektu, które zorganizowane zostało przez Urząd Miasta Poznania. Połączone ono było z uroczystością wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W trakcie uroczystości młodzież izraelska i polska zaśpiewała piosenkę "Jeden wąski most" w języku hebrajskim i polskim. Wspólne śpiewanie piosenki był wcześniej ćwiczone podczas warsztatów chóralnych. Miłym i niezapomnianym akcentem na zakończenie projektu była wizyta w Gminie Żydowskiej i zorganizowana przez członków Gminy Żydowskiej kolacja szabasowa.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej