Dzień UE dla Ofiar Globalnego Kryzysu Klimatycznego

Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada UE ustanowiły dzisiejszy dzień upamiętnieniem Ofiar Globalnego Kryzysu Klimatycznego. Jego celem jest uczczenie pamięci osób, które straciły życie lub ucierpiały na skutek tego pogłębiającego się problemu.

Dzień UE dla Ofiar Globalnego Kryzysu Klimatycznego obchodzony jest od 2023 roku - grafika artykułu
Dzień UE dla Ofiar Globalnego Kryzysu Klimatycznego obchodzony jest od 2023 roku

Konkretna data

Dzień ten nie został wybrany przypadkowo. 15 lipca 2021 roku był jednym z najbardziej tragicznych dni w historii Europy pod względem katastrof klimatycznych - to właśnie wtedy śmiertelne powodzie nawiedziły Belgię i Niemcy, powodując ogromne zniszczenia i straty w ludziach. Wydarzenia te pokazały, jak dramatyczne mogą być skutki zmian klimatu - nawet w krajach o wysokim poziomie rozwoju.

Europa dla klimatu

Ustanowienie Europejskiego Dnia Ofiar Światowego Kryzysu Klimatycznego ma na celu nie tylko upamiętnienie, ale także podniesienie świadomości społecznej. Zmiany klimatu prowadzą do coraz częstszych i intensywniejszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, pożary, powodzie czy susze. Zagrażają one zdrowiu, bezpieczeństwu, dostępowi do żywności i wody, a także zmuszają miliony ludzi do opuszczania swoich domów. Obchody tego dnia mają również na celu uwrażliwienie opinii publicznej na konieczność działań adaptacyjnych i prewencyjnych, popularyzację konkretnych rozwiązań zmniejszających ryzyko katastrof. Dają także okazję do oddania hołdu osobom pracującym na rzecz ochrony ludzi i środowiska.

Klimat w Poznaniu

W odpowiedzi a te zmiany w Polsce zapoczątkowany został projekt Ministerstwa Środowiska, który miał na celu wprowadzenie systemowego opracowania adaptacyjnego. Zaowocował on stworzeniem prawnych regulacji, które nakładają na miasta powyżej 20 tys. mieszkańców obowiązek opracowania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA). Aktualny dokument dla Miasta Poznania został uchwalony przez Radę Miasta 3 grudnia 2024 roku. Określa on m.in. wyzwania i cele, z którymi stolica Wielkopolski będzie zmagać się przez najbliższe lata. Zapoznać się z nim można na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

AW

Dowiedz się więcej na temat