Komunikaty

pagina

Smart City

Pominąłeś menu

menu

Ruszyło Forum Dostępności 2025

Przez dwa dni, 17 i 18 listopada, eksperci, projektanci, przedstawiciele administracji i organizacji społecznych będą w Poznaniu rozmawiać o dostępności. Podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i pokażą konkretne rozwiązania. 

Na zdjęciu mężczyzna przy mównicy, obok stoi kobieta - grafika artykułu
W gronie zaproszonych na Forum Dostępności gości są m.in. przedstawiciele ministerstw, architekci, eksperci prawni oraz liderzy innowacji/ fot. Forum Dostępności

Forum Dostępności to konferencja pokazująca nowy sposób patrzenia na świat - taki, w którym wszyscy korzystamy z tych samych udogodnień w sferze publicznej, w domu i w pracy, a dzięki dostępnej architekturze, produktom i usługom mamy lepsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze życie. Połączona jest z targami, na których firmy mogą zaprezentować swoje i rozwiązania. 

- W Poznaniu już lata temu wypracowaliśmy standardy dostępności, z których korzystamy przy projektowaniu przestrzeni publicznej - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Dbamy również o to, by każdy mógł w równym stopniu korzystać z miejskich usług. Cieszę się, że właśnie nasze miasto staje się dziś centrum dyskusji na tak ważny temat.

W tym roku w gronie zaproszonych gości są m.in. przedstawiciele kluczowych ministerstw, wybitni architekci, eksperci prawni oraz liderzy innowacji. Podczas paneli, debat i prezentacji podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. 

- Dostępność przestaje być niszowym tematem - dziś staje się jednym z kluczowych wyzwań współczesnego projektowania, zarządzania i legislacji - mówi Sylwia Opala, dyrektor projektu Forum Dostępności. - Zmiany prawne, takie jak Europejski Akt o Dostępności, a także coraz większa świadomość społeczna sprawiają, że zarówno sektor publiczny, jak i biznesowy zaczynają traktować dostępność nie jako koszt, ale jako inwestycję w lepsze, bardziej inkluzywne środowisko. Forum Dostępności powstało właśnie po to, by wspierać tę zmianę - poprzez wymianę wiedzy, spotkania ludzi z różnych środowisk i pokazywanie konkretnych rozwiązań, które działają. Dla nas to nie tylko wydarzenie, ale też realna przestrzeń dialogu między architektami, urzędnikami, przedsiębiorcami i użytkownikami. W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty, interdyscyplinarny program, który pokazuje dostępność z wielu perspektyw: prawnej, projektowej, technologicznej i społecznej. Zależy nam, by to Forum nie tylko inspirowało, ale też dawało konkretne narzędzia do działania. 

Uczestnicy forum będą mogli wziąć udział w kilkunastu tematycznych blokach, które obejmą m.in. wdrażanie Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA), e-commerce, projektowanie uniwersalne, prosty język, technologie wspierające samodzielność, a także aspekty rewitalizacji i nowe standardy architektoniczne. Ważnym elementem wydarzenia będą również panele poświęcone bieżącym procesom legislacyjnym w Polsce. 

Gościem specjalnym tegorocznego Forum będzie Marcin Oleksy - wybitny sportowiec, którego historia i postawa idealnie wpisują się w ideę dostępności jako przestrzeni dla realizacji pasji i marzeń. Reprezentant Polski w ampfutbolu, występujący m.in. w Śląsku Wrocław i Warcie Poznań, zasłynął na całym świecie, zdobywając w 2022 roku prestiżową Nagrodę FIFA im. Ferenca Puskása za Bramkę Roku. Jego obecność na Forum to nie tylko inspiracja, ale też silny głos w debacie o roli sportu, integracji i eliminowaniu barier - nie tylko architektonicznych, ale i społecznych.

Integralną częścią wydarzenia będzie strefa wystawiennicza, w której zaprezentowane zostaną najlepsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania z obszaru dostępności, smart access i projektowania uniwersalnego. To przestrzeń dla firm, startupów i instytucji, które pracują nad rozwiązaniami eliminującymi bariery i chcą dotrzeć do świadomych odbiorców: projektantów, zarządców nieruchomości, inwestorów, decydentów czy przedstawicieli administracji.

AW

Dowiedz się więcej na temat

Do góry