Nowocześniejsze parkowanie na Jeżycach

Rozpoczęły się prace związane z wymianą starych, ponad dwudziestoletnich parkomatów na Jeżycach. Nowe urządzenia umożliwią płatność kartą i Blikiem oraz otrzymanie elektronicznego biletu parkingowego. Będą dostosowane do dwutaryfowości, która zacznie obowiązywać od 1 września.

Prace przy stawianiu nowych parkomatów na Jeżycach - grafika artykułu
Rozpoczęły się prace związane z wymianą starych, ponad dwudziestoletnich parkomatów na Jeżycach. Nowe urządzenia umożliwią płatność kartą i Blikiem oraz otrzymanie elektronicznego biletu parkingowego fot. ZDM

- Pierwsze parkomaty umożliwiające płatności kartą zbliżeniową i Blikiem stanęły w 2020 roku na Wildzie i Łazarzu. W zeszłym roku wymienione zostały urządzenia w Centrum, na Śródce i Piotrowie - mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. - Dane dotyczące sposobu wnoszenia opłat za parkowanie w strefie pokazują wyraźnie przewagę form bezgotówkowych nad płatnościami bilonem. Ponad 70 procent płatności dokonywanych jest za pomocą aplikacji mobilnych - dodaje.

W pierwszej kolejności w pobliżu starych urządzeń zostaną wykonane fundamenty, a następnie zamontowane nowe parkomaty. Prace nie powinny powodować utrudnień w ruchu pieszych - ewentualne punktowe wygrodzenia na chodnikach będą tylko podczas wykonywania robót. Stare parkomaty będą działały do końca sierpnia. 130 nowych parkomatów zostanie uruchomionych 1 września.

Podobnie jak w przypadku urządzeń znanych ze stref: Centrum, Łazarza i Wildy, przy płaceniu za postój konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego samochodu. Parkomaty będą wyposażone w ekran dotykowy, przez co będą wygodne w użyciu. Wszystkie będą akceptować płatności kartą zbliżeniową lub Blikem, a bilet za parkowanie będzie można otrzymać w formie elektronicznej, na podaną skrzynkę mailową. Dodatkowo 30 parkomatów umożliwiać będzie także płatność gotówką i wtedy urządzenie wydrukuje bilet parkingowy. Warto podkreślić, że takie urządzenia zostaną zamontowane w miejscach, gdzie jest duża rotacja parkujących pojazdów i wielu okazjonalnych przyjezdnych, a więc przy szpitalach, urzędach i innych instytucjach publicznych. 

Parkomaty będą oferować też funkcję start-stop, dającą możliwość zapłacenia za rzeczywisty czas parkowania. Aby z niej skorzystać, należy użyć karty płatniczej. Urządzenia zapamięta kartę, którą dokona się płatności i połączy ją z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Dzięki temu będzie można zakończyć wcześniej naliczanie opłaty za postój. Taka funkcjonalność była do tej pory dostępna tylko przy płatności za parkowanie przez aplikacje, np Mobilet.

E-kontrole

Wymiana parkomatów pozwoli wprowadzić na ulicach Jeżyc e-kontrolę. Od początku marca dwa pojazdy elektryczne poruszają się już w pozostałych dzielnicach Poznania, gdzie obowiązuje płatny postój przy ulicach. W ciągu najbliższego roku na ulice wyjedzie trzeci samochód. Samochody do e-kontroli wyposażone są w specjalne kamery i czujniki, dzięki którym skanowane są numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych przy ulicach w obrębie strefy. Zebrane dane są weryfikowane pod kątem opłat dokonanych za parkowanie.

Taniej dla mieszkańców Poznania

Od 1 września będą obowiązywać nowe stawki opłat oraz dwutaryfowość w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania i Strefie Płatnego Parkowania w Poznaniu. Niższa przeznaczona będzie dla poznaniaków płacących podatki na rzecz Miasta, a wyższa dla pozostałych kierowców. Aby skorzystać z niższych opłat mieszkaniec Poznania będzie musiał figurować w miejskiej bazie podatników - tzw. ID Poznań i posiadać kartę OK Poznań. Dzięki temu zarówno płatności w parkomatach, jak i poprzez aplikacje mobilne będą odbywały się ze zniżką. Niższa stawka będzie przysługiwała na jeden numer rejestracyjny pojazdu wpisany do systemu.

Wystarczy zarejestrować swój samochód w programie OK Poznań, by od 1 września korzystać z realnych oszczędności i płacić nawet kilka złotych mniej za każdą godzinę postoju.

ZDM

Dowiedz się więcej na temat