Dbałość o relikty dawnej kolegiaty

Radny Andrzej Prendke skierował zapytanie w sprawie czystości przeszkleń pól ekspozycyjnych na pl. Kolegiackim.

plac z ogródkami gastronomicznymi, wokół kamienice, w posadzce placu ekspozycja za szklanymi szybami, ogląda ją grupa osób patrząc w dół, nad espopzycją wznosi się stella z lustrzaną powiechrznią - grafika artykułu
Espozycja reliktów dawnej kolegiaty św. Marii Magdaleny w posadzce pl. Kolegiackiego

Temat dotyczy pól ekspozycyjnych umieszczonych posadzce pl. Kolegiackiego, pod którymi znajdują się relikty dawnej kolegiaty św. Marii Magdaleny. Radny wskazuje, że przeszklenia są w znacznym stopniu zabrudzone, co utrudnia oglądanie historycznych pozostałości świątyni. Andrzej Prendke prosi o informację, czy planowane jest oczyszczenie przeszkleń i poprawę widoczności ekspozycji.

Miasto w odpowiedzi zapewnia radnego, że przeszklenie nad ekspozycją jest regularnie czyszczone (sześć razy w tygodniu w godzinach porannych) przez służby Zakładu Zagospodarowania Odpadami. Sposób czyszczenia nawierzchni pozwala obejrzeć ekspozycję, ale też zapewnia jej odpowiednią ochronę. Za stan wnętrza ekspozycji oraz działania konserwatorskie, w tym również czyszczenie szyb od wewnętrznej strony, odpowiada Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Prace realizowane są cyklicznie, zgodnie z przyjętym harmonogramem i wskazaniami konserwatorów - ostatnie czyszczenie odbyło się pod koniec czerwca br.

Na odbiór prezentowanych reliktów wpływa powierzchnia przeszklenia, która została wykonana w technologii ceramicznego rastra antypoślizgowego, dzięki czemu jest bezpieczna dla użytkowników, zwłaszcza w czasie opadów. Ten rodzaj powierzchni - choć pełni funkcję ochronną - ogranicza jednocześnie przejrzystość szyb i wpływa na odbiór wizualny obiektów znajdujących się pod powierzchnią.

Miasto zaznacza, że brak przejrzystości szyb to nie efekt zabrudzenia, lecz zjawiska kondensacji pary wodnej, które jest skutkiem ubocznym występującej obecnie awarii systemu wentylacji. Awaria powoduje niską przejrzystość powietrza w komorze, co ogranicza widoczność reliktów. Zjawisko nasila się przede wszystkim w godzinach porannych i prowadzi do tymczasowego zaparowania powierzchni szyb. Awaria systemu wentylacyjnego jest obecnie usuwana, jednak ze względu na konieczność zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa oraz specyfikę prac technicznych proces wymaga czasu i koordynacji działań między służbami. Muzeum Archeologiczne stara się minimalizować skutki awarii poprzez m.in. okresowe wyłączenia oświetlenia wewnętrznego ekspozycji, co służy ochronie sprzętu i instalacji przed przegrzaniem. Działania te, choć uzasadnione z punktu widzenia zabezpieczenia infrastruktury muzealnej, mogą niestety w pewnym stopniu wpływać na jakość odbioru ekspozycji.

Miasto podkreśla znaczenie reliktów dawnej kolegiaty św. Marii Magdaleny z punktu widzenia dziedzictwa historycznego i archeologicznego. Dlatego podejmowane są działania, aby zapewnić im właściwą ochronę i zachować w jak najlepszym stanie. Walory ekspozycyjne i estetyczne są istotne, ale głównym celem jest obecnie zapewnienie bezpieczeństwa obiektom.

oprac. red.

Dowiedz się więcej na temat