Grillowanie z poszanowaniem zasad

Radna Klaudia Strzelecka złożyła interpelację w sprawie terenów nadwarciańskich i terenów nad jeziorami.

teren nad rzeką, na trawie sporo osób, siedzą lub stoją, grillują, rozmawiają, na dalszym planie wzniesienia terenu porośnięte trawą, na nich rosną drzewa - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Radna zwraca się z prośbą o podjęcie działań w związku ze zgłaszaną przez wiele osób sytuacją nad poznańskimi jeziorami i nad Wartą. Chodzi o zgłoszenia dotyczące grillowania w miejscach do tego nieprzeznaczonych (lub wyznaczonych, ale z brakiem poszanowania zasad), co powodowało bałagan, hałas oraz brak komfortu dla innych mieszkańców.

Klaudia Strzelecka pyta o działania podejmowane przez służby porządkowe, dodatkowe patrole policji i straży miejskiej, egzekwowanie przepisów dotyczących grillowania i spożywania alkoholu w miejscach publicznych, działania mające na celu poprawę współpracy między służbami porządkowymi a lokalną społecznością. Radna pyta również czy Miasto rozważa kampanie informacyjne skierowane do obcokrajowców, mające na celu edukację na temat obowiązujących przepisów i norm społecznych w Poznaniu.

Miasto w odpowiedzi informuje, że w ostatnich kilku sezonach Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, administrujące terenami nad jeziorami (Rusałka, Strzeszynek, Krzyżowniki, Kiekrz), otrzymywały sygnały od mieszkańców dotyczące niewłaściwego zachowania osób korzystających z tych terenów. W szczególności zgłaszane są przypadki grillowania w miejscach do tego nieprzeznaczonych, głośnego odtwarzania muzyki zakłócającej spokój innych użytkowników oraz zaśmiecania terenu. Po zakończeniu zeszłorocznego sezonu kąpielowego POSiR przystąpiły do prac nad stworzeniem regulaminów korzystania z terenów rekreacyjnych, w tym plaż i kąpielisk. Regulaminy były opiniowane przez właściwe jednostki (w tym Policję, Straż Pożarną i Straż Miejską) i weszły w życie 29 kwietnia br. (za wyjątkiem przepisów dotyczących m.in. konieczności wprowadzania psów asystujących, przewodników na smyczy, które Wojewoda Wielkopolski uznał za nieważne). Zgodnie z regulaminami na terenach przyjeziornych w administracji POSiR grillowanie dopuszczone zostało jedynie w wyznaczonych strefach na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Rusałka, Ośrodka Wypoczynkowego Strzeszynek i na terenie Plaży Parkowej. Natomiast całkowity zakaz grillowania obowiązuje w obrębie Ośrodka Wypoczynkowego Krzyżowniki (Plaża Smocza). POSiR będą monitorowały przestrzeganie wprowadzonych zapisów, w szczególności dotyczących grillowania poza strefą i w przypadku utrzymywania się bądź nasilania problemu przenalizują po zakończeniu sezonu możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu grillowania na terenach rekreacyjnych znajdujących się w administracji jednostki. Dodatkowo zwrócono się o dodatkowe patrole Policji i Straży Miejskiej, w szczególności w ciepłe, słoneczne weekendy.

Przy zaangażowaniu POSiR, Wydziału Gospodarki Komunalnej i spółki Zakład Zagospodarowania Odpadów w lipcu i sierpniu br. na terenie wszystkich plaż zostaną także przeprowadzone kampanie edukacyjne dotyczące w szczególności zasad korzystania z terenów publicznych i prawidłowej segregacji odpadów, w tym odpadów pozostających po grillowaniu. Na terenach wokół jezior administrowanych przez Zakład Lasów Poznańskich, które służą rekreacji i biwakowaniu, ustawione zostały tablice informacyjne w języku polskim i ukraińskim dotyczące zasad grillowania.

Każdego roku przed rozpoczęciem sezonu letniego i w jego trakcie Straż Miejska weryfikuje oznakowanie obszarów wodnych i kąpielisk oraz kontroluje stan przygotowania terenu pod kątem właściwego utrzymywania czystości i porządku. Ponadto strażnicy na bieżąco przekazują wszystkie uwagi do podmiotów odpowiedzialnych za utrzymywanie czystości i porządku.

Zakład Zagospodarowania Odpadów sprząta tereny nadwarciańskie i Wartostradę kilka razy w tygodniu, zajmuje się też opróżnianiem i konserwacją koszy betonowych oraz pojemników na żar, a także rozmieszczeniem oraz wymianą uszkodzonych lub spalonych pojemników na odpady. Podczas wykonywania tych zadań, pracownicy ZZO na bieżąco współpracują ze Strażą Miejską i Policją zgłaszając przypadki zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców, akty wandalizmu, czy nielegalnego składowania odpadów.

Miasto podkreśla, że samo grillowanie jako forma spędzania wolnego czasu nie jest zabronione w obecnym stanie prawnym, dlatego istotne jest, aby mieszkańcy zgłaszali do Straży Miejskiej sytuacje, kiedy postawa osób grillujących i ich zachowanie powoduje zakłócenie porządku publicznego.

oprac. red.