Miejsca dla niepełnosprawnych w strefie parkowania

Radny zwraca uwagę na problem zbyt małej ilości miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania dla osób niepełnosprawnych. Zdaniem Grzegorza Jury utrudnia to codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, ograniczając ich mobilność i dostęp do wielu usług oraz instytucji w centrum miasta. Liczba wyznaczonych miejsc jest często niewystarczająca, a ich dostępność, szczególnie w godzinach szczytu, mocno ograniczona. Radny postuluje, aby parkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych posiadających ważną kartę parkingową było bezpłatne w całej SPP. Podkreśla, że zmiana przepisów jest oczekiwana przez osoby niepełnosprawne i ich rodziny. Będzie także dowodem miasta przyjaznego dla wszystkich.
W odpowiedzi Miasto zapewnia, że Zarząd Dróg Miejskich dokłada wszelkich starań, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły bez trudu i w sposób dogodny parkować na terenie całego miasta. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) i Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP) należy mieć na uwadze przede wszystkim zapewnienie możliwości parkowania dla mieszkańców tych stref. Dla osób zameldowanych w Poznaniu, rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych na rzecz Miasta oraz posiadających ważną Kartę Parkingową osoby z niepełnosprawnościami, została przewidziana możliwość zakupu identyfikatora obowiązującego w SPP i ŚSPP, którego koszt wynosi 5 zł miesięcznie. Posiadacze takiego identyfikatora mogą parkować w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania oraz w Strefie Płatnego Parkowania na wszystkich ogólnodostępnych miejscach parkingowych, bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat.
Dla pozostałych użytkowników ŚSPP i SPP, którzy nie spełniają powyższych wymagań, w obowiązujących obecnie strefach wyznaczonych zostało ponad 600 zastrzeżonych miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością. Oznacza to, że poza tymi miejscami, w ramach SPP i ŚSPP, dostępnych jest również kilkaset dodatkowych lokalizacji bezpośrednio przylegających do przedmiotowych miejsc, udostępnianych na tych samych zasadach w sytuacji, gdy "koperta" jest zajęta.
ZDM rozpatruje każdy wniosek o wyznaczenie dodatkowego miejsca postojowego dla osób z niepełnosprawnościami w pobliżu ich miejsca zamieszkania lub miejsca pracy. Jeżeli istnieje taka możliwość, zgodnie z obowiązującymi przepisami, po przygotowaniu projektu wyznaczana jest "koperta" we wnioskowanej lub zbliżonej lokalizacji.
W związku z powyższymi argumentami, Miasto nie widzi zasadności zmiany zapisów obowiązującego regulaminu SPP i ŚSPP w zakresie parkowania osób legitymujących się kartą parkingową.
oprac. red.
Zobacz również

Odpowiedź w sprawie "szklanych pułapek"

Apel o ustanowienie pomnika przyrody

Programy na rzecz klimatu
