Świat, który nie może zginąć

Otwarcie sezonu artystycznego 2014 w Metalmexie

Plakat wydarzenia - grafika artykułu
Plakat wydarzenia

"MARIAŻ SZTUKI Z BIZNESEM" to cykl wydarzeń artystyczno-kulturalnych organizowanych ponad dwóch lat przez firmę Metalmex oraz Stowarzyszenie Metal Merge. Ideą spotkań jest stworzenie platformy łączącej dwa różne światy: sztuki i biznesu. Odbywają się one we czwartki na wzór Czwartkowych Obiadów organizowanych przez króla Stanisław Augusta Poniatowskiego.

Wystawa inaugurująca sezon nosi tytuł "Świat, który nie może zginąć" czyli opowieść o kulturze żydowskiej widzianej oczyma malarek Lili Fijałkowskiej i Małgorzaty Krasuckiej-Margalit, rzeźbiarza Wiesława Fijałkowskiego oraz fotografik Katarzyny Piweckiej. Wernisaż zaplanowano na 6 marca, godz. 16, w Sali Multiroom, Metalmex, ul. Wierzbowa 162, Poznań-Wysogotowo. Prowadzenie: Paweł Baranowski; partnerzy wydarzenia: REHAU Polska, DSA S.A. Financial Group; patronat medialny: Radio Merkury Poznań, TV Wielkopolska, "Poznański Biuletyn Miejski", "Głos Biznesu" i "Biznes meble.pl". Wystawa potrwa do 15 marca br.

  • Stowarzyszenie Metal Merge powstało by wspierać działalność artystyczną i przy pomocy sztuki konsolidować środowisko biznesowe. Członkowie Stowarzyszenia chcą promować kreatywność i oryginalność, to co interesujące, a nie w pełni docenione. Wierzą, że choć świat biznesu i sztuki kieruje się różnymi wartościami i realizuje odmienne cele, nie przekreśla to jednak możliwości nawiązania współpracy i czerpania obopólnych korzyści. Uważają, że sztuka powinna być inspiracją dla innowacyjnych pomysłów w biznesie i jednocześnie uczyć się od niego filozofii handlu. Organizowane w ramach działalności Stowarzyszenia spotkania z cyklu "Mariaż Sztuki z Biznesem".

Sylwetki artystów:

LILI FIJAŁKOWSKA. Urodziła się w Kijowie, Liceum Plastyczne ukończyła w swoim rodzinnym mieście, a studia wyższe na wydziale grafiki Moskiewskiej Akademii Sztuki i Dekorowania im. I. Fiodorowa. W latach 1996-1999 była dyrektorem i głównym koordynatorem na terenie Polski fundacji "SURVIVORS OF THE SHOAH VISUAL HISTORY FOUNDATION", założonej przez Stevena Spielberga. W Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków pełni rolę v-ce przewodniczącej sekcji grafiki. Należy do grupy twórczej Positive Art, której jest jednym z głównych współzałożycieli. Zajmuje się malarstwem, grafiką i ceramiką unikatową. W swojej twórczości przedstawia zaczarowany świat I.B.Singera, świat kobiet oraz świat swojej wyobraźni. Dużą rolę w pracach Lili odgrywa kolor. Nie waha się przed łączeniem jaskrawych czystych kolorów, co sprawia, że obrazy są nasycone światłem. Za osobny rozdział w twórczości Lili można uznać uczestnictwo w międzynarodowym ruchu sztuki współczesnej DECENTRYZM. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu kolekcji prywatnych i muzealnych w Polsce i na świecie.

MAŁGORZATA KRASUCKA - MARGALIT: Urodziła się w Warszawie w 1952 roku. Jest wychowanką malarza i pedagoga prof. Zygmunta Madejskiego -1960-1971. W latach 1971 - 1974 uczyła się w pracowniach prof. Janusza Przybylskiego i prof. Stefana Gierowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1973 roku zadebiutowała profesjonalną wystawą w Lund, w Szwecji. Należy do grupy twórczej PositiveArt. Zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem, ilustracją książek, projektami plakatów, znaków graficznych i fotografią. Prace malarskie autorstwa Margalit są malowane techniką własną na płótnie lub papierze i utrzymane w konwencji abstrakcji figuratywnej z wyraźnym surrealistycznym traktowaniem tematu. Ma na swoim kocie ponad 30 dużych wystaw indywidualnych, a ponad 1300 jej prac znajduje się w kolekcjach prywatnych i galeriach w kraju i na świecie.

WIESŁAW FIJAŁKOWSKI. Urodził się 1946 roku w Warszawie. Jest absolwentem Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. I. Fiodorowa. Jest uczestnikiem międzynarodowego ruchu w sztuce współczesnej DECENTRYZM. Współpracuje z grupą twórczą PositiveArt. Swoją drogę twórczą rozpoczął zajmując się głównie ceramiką artystyczną i rzeźbą unikatową. Stara się przy pomocy nowych cyfrowych multimediów ożywić swoje rzeźby, pokazać je w ruchu. To próba połączenia muzyki i sztuki wizualnej, gdzie funkcjonujące w przestrzeni trójwymiarowej statyczne rzeźby zaczynają ruszać się i żyją już w innym świecie, w wyobraźni przestrzennej i w wyobraźni widza. W swojej twórczości wykorzystuje bogactwo formy, jej proste i klarowne aspekty. Uzyskuje subtelne kolory w rzeźbach ceramicznych, które nawiązują do barw ziemi, skąd pochodzi glina, tworzywo, w którym pracuje. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu kolekcji prywatnych i muzealnych na świecie.

KATARZYNA PIWECKA. Ekonomistka z wykształcenia, z zawodu fotografka, podróżniczka i bloggerka. Prowadzi własne Studio Katarzyna Piwecka Fotografia w Poznaniu (www.katarzynapiwecka.pl). Na co dzień zajmuje się fotografią rodzinną oraz fotografią reklamową. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmuje fotografia społeczna. Dzięki temu ma poczucie spełnienia pewnego rodzaju misji, które niesie ze sobą zawód fotografa - aby pokazywać za pomocą zdjęć ważne tematy i problemy dotykające innych ludzi, aby oswajać z tym, o czym się jeszcze za mało mówi. Cykl portretów AMAZONKI 2011 miał swoją premierę na Starym Rynku w Poznaniu, następnie był prezentowany w Sejmie RP, a w listopadzie 2013 roku wystawa miała swoją ekspozycję w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Jednak tak naprawdę odnajduje siebie w podróży i fotografii podróżniczej. Co kilka tygodni ucieka daleko w świat, żeby powrócić z ciekawym materiałem i nową energią. Razem z portalem dla kobiet www.matkapolka.com.pl oraz telewizją ONTV prowadzi cykl MATKA POLKA W PODRÓŻY, w którym opowiada o swoich podróżach i pokazuje fotorelacje z podróży. Szczęśliwa mama dwójki dzieci, wegetarianka i absolutna pasjonatka życia. Na wystawie będzie można zobaczyć wystawiane po raz pierwszy jej fotografie z cyklu "Ulice Jerozolimy".