Obywatelski Parlament Seniorów obradowal w Sejmie

O godz. 12.00 obrady otworzyła i gości powitała Przewodnicząca Prezydium OPS pani Krystyna Lewkowicz. W części oficjalnej zebrani wysłuchali wystąpienia Marszałek Sejmu pani Elżbiety Witek, która podkreśliła wagę posiadanego przez seniorów doświadczenia życiowego, zawodowego, politycznego i samorządowego, co wraz z aktywnością stanowi ogromne bogactwo, z którego winny czerpać młode pokolenia.
Minister Rodziny i Polityki Społecznej pani Marlena Maląg określiła aktualnie realizowaną politykę senioralną jako opartą na dwóch stabilnych filarach: wsparciu finansowym (13. i 14. emerytura, kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur itd.) i wsparciu aktywności osób starszych. Sprzyja to rozwojowi gminnych rad seniorów (obecnie jest ich ok. 420), rozszerzaniu oferty programów senioralnych (Aktywni +, Senior +, Wspieraj Seniora i in.), czego rezultatem jest działanie 1100 klubów i domów seniora.
Minister Zdrowia pan Adam Niedzielski przypomniał złożoną przez rząd deklarację wzrostu wydatków na zdrowie minimalnie do 7 % PKB w 2027 r. Już dziś wyzwaniem dla służby zdrowia jest wielochorobowość pacjentów obserwowana u blisko 70 % ludności w wieku powyżej 60 lat. Pan minister zaapelował o powrót do zachowań pro zdrowotnych zarzuconych w okresie pandemii Covid-19.
Zastępca Rzecznika Praw Pacjenta pan Błażewicz poinformował o projekcie powołania instytucji kuratora medycznego oraz planach objęcia opieką zdrowotną osób przebywających w placówkach całodobowych, np. DPS. W obradach wzięła udział pani Joanna Borowiak, przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej.
Zabierając głos w części merytorycznej, Przewodnicząca Prezydium OPS pani Krystyna Lewkowicz podkreśliła symboliczny wymiar posiedzenia OPS odbywającego się w sali sejmowej, co świadczy pozytywnie o docenianiu roli seniorów w społeczeństwie. Dziękując za pomoc, wsparcie i współdziałanie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie posiedzenia, a w szczególności Marszałek Sejmu pani Elżbiecie Witek za objęcie Patronatem Honorowym, wyraziła nadzieję, że możliwe będą kolejne coroczne sesje OPS w tym miejscu.
Delegaci na VIII sesję złożyli ślubowanie, zapoznani zostali ze sprawozdaniem z działalności OPS w III kadencji, istotnymi zmianami formalnymi, tj. przekształceniem Fundacji OPS w Stowarzyszenie OPS oraz przyjęli "Deklarację programową VIII sesji".
W wyniku przeprowadzonych wyborów do Prezydium OPS weszli: pp. Krystyna Lewkowicz, Krystyna Ozga, Zbigniew Tomczak, Irena Frankiewicz, Ewa Woźniak, Ewa Kołodziejczak i Zdzisław Czarnecki. Przegłosowano opłacanie składek, a następnie głos zabrała pani Ewa Milewska pełniąca funkcję Osoby Zaufania Publicznego, proponując pilne podjęcie prac nad zmianą regulaminu funkcjonowania zespołu, m.in. określenie nowego zakresu obowiązków. Pani Ewa Zembrzycka-Wiater zaproponowała powołanie roboczego zespołu prawnego, pani Krystyna Ozga umieszczenie OPS w katalogu podmiotów obligatoryjnie angażowanych do konsultacji dot. seniorów oraz włączenie do pracy w komisjach sejmowych.
Red. Urszula Filimon-Kucharska
Zdj. Urszula Filimon-Kucharska
fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu
Zobacz również

Ciąg dalszy początku...

Dyżury MRS

Miejska Rada Seniorów u prezydenta Mariusza Wiśniewskiego
