Infoteka


Festiwal bez daty ważności
 

W tym roku poznański festiwal książek Xprint koncentruje się na premierach wydawniczych. A także, co może zasmucić miłośników przewracania stron papieru, w dużej mierze będzie się rozgrywał online. Na szczęście, nie w 100 procentach.

Boję się, że mi tam blok postawią
 

- W muralu horyzont jest często tłem, zaledwie nieznacznym elementem z tyłu. Ja go wyciągam na pierwszy plan i bawię się nim - mówi prze wrotnie Przemysław Szydłowski, malarz i graficiarz. Jego indywidualna wystawa w Galerii Jak Zawsze coś podsuwa myśl, że - owszem, z tą sferą da się faktycznie zaskakująco wiele uczynić, nie odbierając jej przy tym siły rażenia... albo po prostu siły ciężkości.

"Senioralni Poznań" z nowym muralem
 

Prezentacja nowego muralu w centrum miasta oficjalnie rozpoczęła cykl wydarzeń "Senioralni Poznań". Jego tegoroczna, dziesiąta już edycja jest wyjątkowa: ze względu na pandemię będzie nieco krótsza, ale równie atrakcyjna, a przede wszystkim - bezpieczna, ponieważ część spotkań odbędzie się online.

Jak proustowska magdalenka
 

W ciągu jednego wieczoru można było odbyć podróż w czasie, przeskakując do Poznania sprzed 40, 50, a nawet 70 lat. Finał Off Opery 2020 odbył się w klubie "Tama", w czwartek 24 września.

Miejskie dotacje na małą retencję
 

Miasto Poznań przygotowuje się do wprowadzenia lokalnego programu małej retencji wód opadowych. W ramach programu udzielane będą dotacje dla mieszkańców i instytucji, które zdecydują się zbudować tzw. zielono-niebieską infrastrukturę zatrzymującą wodę w miejscu opadu. Ma to być jedno z działań w ramach walki ze skutkami zmian klimatu. Małe zbiorniki retencyjne mają też poprawiać miejski mikroklimat.

Powszechny Spis Rolny 2020 - jak się spisać?
 

Co dziesięć lat do drzwi użytkowników gospodarstw rolnych puka rachmistrz by przeprowadzić w ich gospodarstwie wywiad bezpośredni do powszechnego spisu rolnego. Zadaje pytania dotyczące gospodarstwa, m.in.  użytkowania gruntów, produkcji rolniczej, zarówno tej roślinnej, jak i zwierzęcej, wyposażenia w maszyny rolnicze, liczby pracujących i czasu poświęcanego na pracę w gospodarstwie rolnym. Dawniej odpowiedzi zapisywał na papierowym, a podczas ostatniego spisu - w roku 2010 - na elektronicznym formularzu.

Kontynuacja Programu Centrum - ogłoszono przetarg
 

Na pierwszy kwartał przyszłego roku przewidziane jest rozpoczęcie realizacji kolejnego etapu rozbudowy ul. Św. Marcin. Ogłoszono przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych na odcinku pomiędzy ul. Ratajczaka i al. Marcinkowskiego wraz z przebudową fragmentu alei Marcinkowskiego na odcinku od ul. Św. Marcin do placu Wolności.

Kontynuacja Programu Centrum - ruszył przetarg
 

Na pierwszy kwartał przyszłego roku przewidziane jest rozpoczęcie realizacji kolejnego etapu rozbudowy ul. Św. Marcin. Ogłoszono przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych na odcinku pomiędzy ul. Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego wraz z przebudową fragmentu Alei Marcinkowskiego na odcinku od ul. Św. Marcin do placu Wolności.

Zmiany w komunikacji publicznej od 1 października
 

Koniec remontu na ul. Dąbrowskiego i powrót linii nr 2, 17 i 18. Na pętlę przy Unii Lubelskiej dojeżdżać będą autobusy 174 oraz tramwaje linii nr 11. Korekty rozkładów jazdy na liniach podmiejskich. Wszystko od 1 października.

Radni apelują o przesadzanie drzew
 

Dwóch miejskich radnych zgłosiło interpelacje, aby nie wycinać a przesadzić drzewa w miejscu inwestycji drogowych. Andrzej Rataj w sprawie ul. Św. Wawrzyńca, a Bartłomiej Ignaszewski w sprawie obszaru planowanej trasy tramwajowej na os. Kopernika.

Mamy koordynatora ds. dostępności
 

Z dniem 22 września 2020 r. w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania na podstawie art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami utworzono stanowisko Koordynatora ds. dostępności.

Międzynarodówka krótkiego metrażu
 

- Manhattan Shorts to wydarzenie jednoczące wiele festiwali, organizacji i instytucji, które wspierają i chcą promować krótki metraż - mówi Aleksandra Ławska z fundacji Ad Arte, która poznańską edycję tego globalnego wydarzenia organizuje od 2010 roku.

Miasta razem o polityce senioralnej
 

Poznań został gospodarzem kolejnego, trzeciego już spotkania dotyczącego polityki senioralnej. Przedstawiciele 14 miast z całej Polski spotkali się online, by porozmawiać na temat sytuacji starszych mieszkanek i mieszkańców w czasie pandemii oraz wymienić doświadczenia. 

Weekend w Poznaniu
 

Rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Nie oznacza to jednak, że należy zaszyć się pod kołdrą z kubkiem herbaty i spędzić cały weekend w domu. Na poznaniaków i turystów czeka wiele atrakcji - koncerty, spektakle, warsztaty czy spacery z przewodnikiem. Będzie też można wziąć udział w kiermaszu społecznym, po raz ostatni w tym sezonie przejechać się kolejką Maltanka oraz zjeść coś smacznego na Targach Żywności Regionalnej i Ekologicznej. 

Inicjatory 2019: Zagłosuj na najlepszą inicjatywę pozarządową
 

Do kogo w tym roku trafi "Inicjator Mieszkańców"? O tym w internetowym plebiscycie zdecydują  poznanianki i poznaniacy. Głosy na najlepsze projekty pozarządowe w miejskim konkursie "Inicjatory 2019" można oddawać do 8 października. W tej edycji przyznawana przez mieszkańców nagroda zyskała patrona. Został nim Andrzej Białas, społecznik i Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

Droga rowerowa wzdłuż ul. Grunwaldzkiej gotowa
 

Rowerzyści mogą już bezpiecznie i wygodnie dojechać z okolic stadionu miejskiego do centrum. Trwają odbiory techniczne nowej, liczącej ok. 1,5 km, drogi rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, której budowa rozpoczęła się  pod koniec lutego. Jest ona przedłużeniem 2-kilometrowej trasy oddanej do użytku jesienią ubiegłego roku, łączącej tereny przy Międzynarodowych Targach Poznańskich ze skrzyżowaniem z ul. Słoneczną i Rycerską.

Strona 1 2 3,234