Podsumowanie roku - cz. IV ochrona środowiska-gospodarka odpadami, niszczenie zieleni

Spalanie odpadów
Kontrole spalania odpadów przeprowadzane są na podstawie upoważnień wydanych przez Prezydenta Miasta Poznania na podstawie art. 379 Ustawy o ochronie środowiska. Coraz większa świadomość mieszkańców o szkodliwości powodowanej związkami toksycznymi wydalanymi wraz z dymem spalanych odpadów, a z drugiej strony uprawnienia strażników do prowadzenia kontroli paliwa używanego do ogrzewania mieszkań spowodowało, że w 2016 roku przeprowadziliśmy 676 takich kontroli. Należy dodać, że samych zgłoszeń mieszkańców było zdecydowanie więcej, jednak albo dotyczyły tych samych adresów, albo nie potwierdzały się.
W okresie sprawozdawczym zaobserwowaliśmy zmianę źródeł emisji uciążliwego dymu. Zdecydowana większość interwencji, bo aż 606, dotyczyła instalacji grzewczych w budynkach mieszkalnych i zakładach pracy, natomiast tylko 61 ognisk, w których spalano odpady (jeszcze 2 lata temu tendencja ta była całkowicie odwrotna).
Obok sprawdzania czym palimy w piecu równie ważnym zadaniem jest informowanie mieszkańców o możliwych zagrożeniach, w przypadku spalania chodzi o szkodliwość tzw. niskiej emisji. Strażnicy z zespołu profilaktyki oraz rejonowi na terenie poszczególnych samorządów pomocniczych spotykali się z mieszkańcami przypominając im o zakazie spalania odpadów. Wszystkim przekazywali opracowany w Wydziale Ochrony Środowiska folder Niska emisja duży problem.
Odpady komunalne stałe i ciekłe
Od początku 2016 roku uprawnieni pracownicy ZM "GOAP" rozpoczęli cykliczną współpracę ze Strażnikami Straży Miejskiej Miasta Poznania we wszystkich referatach. W efekcie wspólnie podjętych działań w 2016 roku przeprowadzonych zostało ponad 13,5 tys. wizji nieruchomości położonych na terenie miasta Poznania. Wskazać należy, że w okresie sprawozdawczym stwierdzono ponad 700 nieprawidłowości związanych z umniejszeniem lub brakiem należnej opłaty za gospodarowania odpadami komunalnymi. W efekcie różnych czynności, w tym wezwań, mieszkańcy oraz przedsiębiorcy złożyli nowe deklaracje lub zwiększyli kwotę w ujęciu miesięcznym o około 7.000 zł, co skutkowało zwiększeniem wpływów w skali roku o 84.000 zł. Należy również dodać, że wiele wyjaśnień nadal się toczy i wartość ta będzie nadal wzrastać.
Strażnicy sprawdzali również gospodarowanie odpadami ciekłymi ujawniając 261 uchybień. Zdarzało się, że nadmiar ścieków z gospodarstw domowych odprowadzany był do przydrożnych rowów czy pobliskich strumieni. W wyniku prowadzonych kontroli ujawnili kilka przypadków braku rachunków za wykonaną usługę opróżniania szamba.
Niszczenie zieleni
Zachowania ludzi doprowadzające do zniszczenia roślinności nadal stanowią bardzo poważny problem. W zdecydowanej większości dewastacja tzw. zieleni jest powodowana przez kierujących samochodami, którzy wjeżdżają na trawniki. W 2016 roku strażnicy interweniowali aż 2 168 razy, z czego aż 1 867 przypadków dotyczyło właśnie kierujących pojazdami. W 17 przypadkach strażnicy ujawnili nielegalną wycinkę drzew. Wszystkie sprawy, po wykonaniu niezbędnej dokumentacji, przekazano pracownikom Wydziału Ochrony Środowiska UMP. Należy dodać, że znowelizowane w styczniu 2017 r. przepisy z zakresu ochrony środowiska w znacznym stopniu ułatwiły wycinkę drzew bez konieczności uzyskania pozwolenia.
Zobacz również

Kejtrówka 2025

Strefy kiss & ride

Straż Miejska na pikniku "Poznań w formie"
