Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych
Zakończyła się rekrutacja do poznańskich szkół ponadgimnazjalnych. Jej wyniki przedstawiła Irena Anioł z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 lipca.
Łącznie wnioski o przyjęcie do szkół złożyło 7461 uczniów. Część z nich nie dostarczyła jednak świadectw ukończenia gimnazjum i w związku z tym nie została uwzględniona w procedurze rekrutacyjnej.
Tych, którzy świadectwa przynieśli, było 7015. Do szkół ponadgimnazjalnych przyjęto 6409 kandydatów (91,36 proc.).
O przyjęcie do liceum ogólnokształcącego kandydowało 4016 uczniów (62,66 proc.), do technikum - 1951 (30,44 proc.), do zasadniczej szkoły zawodowej - 452 (7,05 proc.). Wśród najpopularniejszych szkół przeważają licea - w pierwszej dziesiątce jest ich dziewięć, jedynie na piątym miejscu znalazło się Technikum Komunikacji. Najpopularniejsze szkoły to kolejno: LO św. Marii Magdaleny, VI LO, II LO, V LO, Technikum Komunikacji, XXVI LO, III LO, XVI LO, VIII LO i XII LO.
W wyniku rekrutacji utworzono mniej klas niż wcześniej planowali dyrektorzy szkół (233 zamiast 243). Najwięcej będzie ich w liceach - 136 (plan: 141), w technikach powstaną 73 oddziały (plan: 78), a w szkołach zasadniczych - 24 (plan: 24).
W ogólniakach największą popularnością cieszyła się klasa dziennikarska (2,87 kandydatów na jedno miejsce) i biologiczno-chemiczna (2,83) w VI LO. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajęła klasa biologiczno-chemiczna w LO św. Marii Magdaleny (2,71 na jedno miejsce), która jednocześnie jest na szczycie listy oddziałów z najwyższą punktacją naboru (165,27 pkt).
Oddziałem cieszącym się największym zainteresowaniem w technikach jest klasa kształcąca techników informatyków w Zespole Szkół Komunikacji (3,13 kandydatów na 1 miejsce). Ta klasa jest też w pierwszej trójce oddziałów z najwyższą punktacją naboru (pozostałe dwie to również oddziały w ZSK). Absolwenci gimnazjów, którzy zdecydowali się na kontynuowanie nauki w technikum, wybierali - oprócz klas informatycznych - także klasy przygotowujące do zawodu technika pojazdów samochodowych, technika obsługi turystycznej, elektryka.
W zasadniczych szkołach zawodowych uczniowie najchętniej wybierali możliwość kształcenia się w zawodzie cukiernika, fryzjera i mechanika pojazdów samochodowych.
W poznańskich szkołach ponadgimnazjalnych jest jeszcze 673 wolnych miejsc. Rekrutacja uzupełniająca trwa do 12 lipca. (co)
Zobacz również

Stypendia twórcze i inne tematy

Grillowanie z poszanowaniem zasad

Wsparcie w zwiększaniu efektywności energetycznej
